Yaptırımlar Rusya ve AB'ye 100'er milyar Euro kaybettirecek

176

Avrupa Birliği’nin Rusya’ya uygulayacağı sektörel yaptırımlar sonucu her iki taraf onlarca milyar dolar zarara uğrayabilir. Yaptırım projesine yakın diplomatik kaynaklara atıfta bulunan EUobserver, pazartesi günü bu yönde bilgi yayınladı.

Avrupa Komisyonu, Ukrayna gelişmeleriyle ilgili Rusya’ya karşı sektörel yaptırım uygulanması konusunda öneriler sundu. Geçen cuma günü sunulan öneriler, AB Daimi Temsilciler Komitesi tarafından 29 Temmuz’da görüşülecek.

EUobserver’e konuşan kaynaklara göre, Avrupa yaptırımları Rus ekonomisine hemen önümüzdeki yıl 23 milyar avro ( GSYH’nın % 1,5’i) zarar getirecek, 2015 yılında ise üçe katlayacak olan zararlar 75 milyar avroyu (GSYH’nın %4,8’i) bulacak.

Economist dergisi ise, yaptırımların Rus şirketlerine toplar bir trilyon ABD doları (744 milyar avro) zarar getirebileceğini yazdı.

Avrupa Komisyonu, AB ülkelerinin de Rusya Federasyonu tarafından uygulanacak karşılıklı ticari ambargolardan önümüzdeki yıl 40 milyar avro (GSYH’nın % 0,3’ü) bir sonraki yıl ise 50 milyar avro (GSYH’nin % 0,4) zarar zarara uğramalarını bekliyor.

Rusya’ya uygulanacak sektörel yaptırımların; sermaye piyasalarına erişim, savunma, çift amaçlı mallar, enerji sektörüne yönelik hassas teknoloji ihracatı gibi alanları kapsaması bekleniyor.