Süt ve süt ürünleri ihracatında Rusya umudu

441

Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği (ASÜD) Başkanı Harun Çallı, AB ile ABD’nin gıda yaptırımı uyguladığı Rusya’nın Türkiye için önemli bir bölge olduğunu vurguladı.

Çallı, “ Rusya’ya süt ve süt ürünleri ihracatı için karşılıklı olarak gereken gayreti ortaya koyuyoruz. Rusya bulunmayı temenni ettiğimiz bir yer.” dedi.

Gıda alım satımı için Rusya ve Türkiye’den heyetler bir araya geldi. Heyetlerin mutabakata varmasına ramak kaldığı kaydedildi. Çallı, Rusya heyetinin, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın kendilerine verdiği garantiyi onaylayacağını dile getirdi.

Türkiye’den ağırlıklı talebin peynir, yoğurt, tereyağı, süt tozu ve dondurma gibi ürünlerde olacağını belirten Çallı, “Bizler bu ürünleri şu an pek çok ülkeye ihraç ediyoruz. Yani, bu ürünlerde dünya arenasındayız. Rusya’ya da ihraç edebilecek konumdayız. Rus yetkililer gümrük vergileri ve uygulamaları gibi konularda kolaylık sunabileceklerini beyan ediyor. Durum böyle olursa ürünlerimizi rahatlıkla ihraç edebiliriz.” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın oldukça önemli bir fırsat olduğuna değinen ASÜD Başkanı, hedeflerinin tek bir bölgeye değil çok bölgeye odaklanmak; ihracatı artırmak olduğunu açıkladı.

Harun Çallı, Rusya’nın ABD ve AB ülkelerinden senelik ithal ettiği süt ve süt ürünleri hakkında detaylar verdi. Rusya’nın ABD’den süt ve süt ürünleri ithalatının öyle çok büyük rakamlar olmadığına, ülkenin süt ürünlerini başta Hollanda, Litvanya, Danimarka ve Finlandiya olmak sureti ile AB ülkelerinden satın aldığına işaret etti.

Senelik peynir tüketimi 805 bin ton olan Rusya, bu miktarın 350-360 bin tonunu ithalat yolu ile karşılıyor. İthalat tereyağında 130 bin ton iken, yağsız süt tozunda 100 bin ton, yağlı süt tozunda 30 bin ton.