Rusya’nın doğalgazda 100 dolarlık indirim teklifine Ukrayna'dan ret

244

Rusya ve Ukrayna arasında fiyat indirimi borçlar konusunda müzakereler sürüyor. Ukrayna Enerji ve Kömür Bakanı Yuriy Prodan, Rusya’nın 100 dolarlık indirimle bin metreküp için 385,5 dolarlık fiyatın kabul edilemez olduğunu söyledi.

Interfax’ın haberine göre Prodan düzenlediği basın toplantısında, “Biz bin metreküp için 485 dolar olan rakamın 100 dolarlık indirimle 385 dolara indirilmesi teklifini aldık. Bunun adil bir rakam olmadığını düşünüyorum.” dedi.

Ukrayna’nın Rusya’ya Avrupa Komisyonu ile de uyumlu olarak bir dizi teklifi olduğunu hatırlatan Prodan, Rusya sınırından AB ülkelerine ulaşım masraflarının dikkate alınarak Ukrayna’ya fiyat belirlemesi gerektiğini savundu.

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Avrupa Birliği Enerji Komiseri Guenter Oettinger ve Gazprom Başkanı Aleksey Miller’le görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada bin metreküp için 100 dolar indirimle 385 dolar teklif ettiğini açıklamıştı.

Miller de yaptığı açıklamada Ukrayna’ya doğalgaz verilebilmesi için öncelikle 2013’den kalan 1,45 milyar dolar borcun ödenmesi gerektiğini söyledi. Novak da IMF’den Ukrayna’nın 1,4 milyar dolarlık bir dilimin alındığını, Rusya’nın doğalgaz borcun ödenmesini beklediğini ifade etti.