Rusya Merkez Bankası faiz oranlarını değiştirmedi

76

Avrupa Birliği ve Amerika’nın yaptırımlarına hedef olan Rusya’da Merkez Bankası politika faizini beklendiği gibi değiştirmedi ve yüzde 8 dolayında tuttu.

Banka, 25 Temmuz’daki toplantısında enflasyon ve jeopolitik riskleri gerekçe göstererek faizleri yüzde 8’e çıkarmıştı.

Cuma günkü para politikası kurulu toplantısından sonra gelen bu açıklama; bankanın yaptırımlar ve yüksek enflasyon riski yüzünden ekonominin gidişatı konusunda endişeli olduğunu gösterdi.

Özellikle Rusya’nın ağustos ayında bazı batılı ülkelere getirdiği gıda yaptırımı da ülke içinde enflasyonun yüselmesine neden oldu.

Moskova’daki Raiffeisen Bank’dan Makroanalist Maria Pomelnikova gelişmeleri şu cümlelerle yorumladı: “Bu açıklamalardan şunu anlıyoruz ki, Rusya Merkez Bankası, gıda ihracı yasağının uzun vadede etkilerine konsantre olmuş durumda. Şimdiye kadar bunun kısa süreli etkisi olacağını düşünmüştü fakat sorun, yeni yaptırım riskleri ve jeopolitik durumun kötüleşmesiyle de ilişkili. Şunu göz ardı etmeyelim ki; merkez bankası daha sert para politikaları uygulamak ve faizleri artırmak zorunda kalabilir.”

Banka, daha önce bu yıl için enflasyonu yüzde 5 olarak tahmin etmişti, ancak rakamlar şimdilerde yüzde 7’e çıkmış durumda.

Yaptırımların yanı sıra yapısal sorunlarla da mücadele eden Rusya ekonomisindeki büyüme tahmini ise bu yıl için yüzde 0,4 olarak açıklandı.