Fethiye iş dünyası temsilcilerinden RTİB’e ziyaret

212

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu ve üyelerinden oluşan 15 kişilik iş adamı heyeti Rusya’da faaliyet gösteren Rus-Türk İşadamları Birliği’ni (RTİB) ziyaret etti. Görüşmelerde karşılıklı işbirliği ve Rusya’da iş yapma olanakları masaya yatırıldı.

RTİB Moskova merkez ofisinde düzenlenen görüşmeye RTİB Başkanı Naki Karaaslan, RTİB Genel Sekreteri Vladimir Solotsinski, Yönetim Kurulu üyesi Georgi Tufar ve başka üye iş adamları katıldı.

World Food Moscow Genel Gıda Fuarı’na çıkarma yaptıklarını söyleyen Oda Yönetim Kurulu Başkanı Akif Arıcan Rusya’nın önemli pazar olduğunu ifade etti. Arıcan, “Amacımız bu gezimizde Rusya piyasasını araştırmak. Fethiye Rusya’ya meyve sebze ihracat ediyor. Bunu artırmamız lazım. Arkadaşlarımız fuarda görüşmeler yapıyor.” dedi.

RTİB Başkanı Karaaslan Rusya’nın büyük bir devlet ve piyasa bakımından verimli olduğunu vurguladı. Karaaslan, “Ticari bakımından Rusya Türkiye’nin en büyük ortağı. Burada büyük pazar şansımız var. Az önce meyve sebze ihracatı konusuna değindiz. İnanın Rusya artık her alanda olduğu gibi burada ciddi çalışmalar yapıyor. Yakın zamanda meyve sebze halleri ciddi düzene oturtulacak. Tüketici direk üreticiyle temasa geçecek. RTİB olarak meyve sebze grubu da oluşturmayı düşünüyoruz. Bu alanda Türk iş dünyası olarak ciddi çalışmalar yapmamız lazım. Çünkü bugün durum değişiyor. Rusya ABD, Avrupa Birliği (AB) ve diğer batı ülkelerinin gıda ürünlerine ambargo uygulamaya başladı. Rusya Türkiye dahil bazı üretici ülkelerden ithal edilen gıda ürünlerinin sevkiyatını artırmayı planlıyor. Türkiye’nin de buna hazır olması lazım. RTİB olarak her zaman kulaktan dolma bilgilere karşı çıkıyoruz. Türkiye’den et, süt, balık gibi ürünlerin olası ithalatı konuşuluyor. Meyve sebzede hareketlenmenin olacağı gözüküyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Görüşme sonunda RTİB Başkanı Karaaslan ve Fethiyeli işadamları karşılıklı hediye ve plaketler sundu.