Peskov: Rusya’ya ihracatta kota sorununda Türkiye haklı

564

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in basın danışmanı Dmitri Peskov, Türkiye’den Rusya’ya yapılan ihracatta kota konusunda sorunların olduğunu, Türk iş adamlarının bu konuda haklı olduklarını söyledi.

Rus-Türk İşadamları Birliği’nin “Zirve Sohbetleri’ne” katılan Peskov, Rusya’da gıda üretimi yapan Türk iş adamı Mustafa Çalkan’ın kotalarla ilgili yaşanan soruyu yanıtladı.

Rusya ve Türkiye arasında 2009’da 100 milyar dolarlık toplam ticaret hacmi hedefi belirlendiğini, bunun gerçekleşmesi için iş adamlarının canla başla çalıştığını ifade eden Çalkan, “Yaptırım sürecinde yeni bir fırsat oluştu. Rusya’nın talep ettiği ürünler bizde var. Üst düzeyde görüşmeler yapıldı. Ancak Rusya’nın kota uygulamaları var. Bunlar belirli ülkeler arasında dağıtılıyor. Bunu aşmak mümkün değil. Bir hafta önce fuar vardı. Türkiye’den üretici ve sanayiciler geldi. Ancak mevcut kotalarla Rusya’ya meyve-sebze dışında satış yapmak çok zor. Türkiye’de üreticiler bundan habersiz. Bu kota konusunda Rusya’dan centilmenlik bekliyoruz.” talebinde bulundu.

resim tanımı girin

“Kota meselesinde haklısınız” cevabını veren Peskov, “Gerçekten de bu kotalar var. Bunu kabul etmemiz lazım. Yaptırımlar uluslar arası ticaretin iflası demek. Hal böyle iken her ülke her şeyden evvel kendi üreticisine destek verir. Onu korumaya çalışır. Biz de kendi Rus üreticimizi korumaya çalışıyoruz. Aynı zamanda bizim ortak ve partnerlerimize destek olmamız lazım. Kabul ediyorum, siz haklısınız. Buna bakalım. Siz de bizi anlamaya çalışın. Rus üreticilerimiz üstündür. Ama bu esneklik derecesini belirlemeye çalışalım.” dedi.

Türkiye’den Rusya’ya ihracat yapacak yeni firmalarla ilgili liste ise Rus makamlarına ulaştı. Rusya, Türkiye’de gerekli denetimleri yaptıktan sonra beyaz et, süt ve süt ürünleri, deni ürünleri ve diğer gıda ürünleri ihraç etmek isteyen Türk şirketlerine izin verecek.