Rus ve Türk yönetmenler THY'nin yemeğinde buluştu

177

Rusya'nın St. Petersburg şehrinde düzenlenen Uluslararası Film festivali "Paslanye K çelaveku (İnsana Mesaj) vesilesiyle bu şehirde bulunan yönetmenler için THY tarafından bir resepsiyon düzenlendi. Resepsiyona, Ağrı ve Dağ adlı kısa film yönetmeni Hasan Serin, Patika filmi yönetmeni Onur Yağız, festival onursal başkanı Mihail Litviyakov ve uluslararası bir çok film eleştirmeni katıldı.

Resepsiyonda konuşan Litviyakov, festivale ve sanatçılara olan desteği nedeniyle THY yöneticilerine teşekkür etti.

Türk ve Rus mutfağından farklı lezzetlerin yer aldığı resepsiyonda, THY St. Petersburg Genel Müdürü Ahmet Çetin eleştirmenlere çeşitli hediyeler takdim edildi. Türk sanat müziğinin icra edildiği programda, Türk Ebruzen Duygu Evlek ebru gösterisi yaptı.

Cihan Haber Ajansı’nın sorularını yanıtlayan yönetmen Hasan Serin, kendi çektiği “Ağrı ve Dağ” adlı filmin 30 farklı ülkede gösterime girdiğini ve yarışmalara katıldığını ifade etti. Festival kapsamında Türkiye’den 10 film gösterildiğini kaydeden Serin, “Bu da aslında ülke seyircisinin bizim sinemamız hakkında bilgi sahibi olmasını sağlıyor. Çünkü farklı farklı konular hakkında farklı farklı filmler görmüş oluyor.” dedi.