Türkiye, Rusya’dan doğalgazda indirim istedi, tüketiciye yansımayacak

198

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Rusya’dan yeni kontrat dönemi ile ilgili indirim talep ettiklerini, ancak mevcut şartlar dikkate alındığında bunun tüketiciye yansımayacağını söyledi. Ukrayna krizi nedeni ile Batı Hattı’ndan doğalgaz kesintisi olması durumunda, Türkiye’nin bunu alternatif kaynaklarla telafi etmesi de zor olacak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Rusya’nın doğalgaz devi Gazprom Yönetim Kurulu Başkanı Aleksey Miller ve Gazpromexport Başkanı Elena Burmistrova ile bir araya geldi. Görüşme sonrası basına açıklamada bulunan Yıldız, “Rusya Federasyonu ile doğalgaz ticareti son derece önemli bir noktada. Geçtiğimiz yıl 26,5 milyar metreküp doğalgaz almıştık. Bu yıl ki hedefimiz kontrat değerlendirmesinden sonra 30 milyar metreküpe taşınması. İyi bir görüşme oldu… Ukrayna krizi ile birlikte doğalgaz alım miktarını değerlendirdik. Türkiye bildiğiniz gibi 10 milyar metreküp doğalgazı özel sektör marifeti ile alıyor. Biz bu miktarın daha da artırılmasından yanayız. Ancak bunu kontrat son tarihinden sonra değerlendirilebileceğini söylediler. Tabi ki bunlar müzakere edilecek konular.” dedi.

resim tanımı girin

Ukrayna’da kriz yaşanırsa Türkiye’de sorun olacak

Rusya tarafının Ukrayna krizi ile ilgili önümüzdeki hafta yapacakları toplantı sonrası durumun netleşeceğini belirttiklerini ve krizden söz ettiklerini aktaran Bakan Yıldız, “Bunun miktarını ve gazın kesilmesini ihtimalini önümüzdeki hafta yapacakları toplantıdan sonra netleştireceklerini söylediler. Biz de kendilerine muhatabımızın kendileri olduğunu, Rusya ile yapılan anlaşmaların her iki ülke için de değerli olduğunu, böyle bir krizi temenni etmediğimizi, özellikle de Aralık, Ocak ayında şimdi Moskova’da neredeyse sıfır derece civarında, biz böyle bir miktarın tamamını almak istediğimizi, böyle bir konuyu da temenni etmek istemediğimizi ilettik. Mutlaka AB ve Ukrayna ile görüşmelerde çözüm yollarının bulunması gerektiğini kendilerine ilettik.” ifadelerini kullandı.

resim tanımı girin

Ukrayna üzerinden gelen Batı Hattı’nda bir kesinti olması durumunda Türkiye’nin B ve C planları olup olmadığı ile ilgili soruya yanıt veren Bakan Yıldız, “Türkiye’nin kesinti olması durumunda bunu alternatif kaynaklardan telafi etmeye çalışacağız. Doğalgazla ısınan meskenlerimiz, sanayide kullanılan yapının öyle hemen kolay telafi edilebilir bir yanı olmaz. O yüzden Ukrayna tarafında oluşabilecek herhangi bir kesinti -açıkça söyleyeyim arkadaşlar- Türkiye’yi etkiler. Türkiye’nin en az etkileneceği yapı bu gazın kesilmemesi şeklinde olacak. Bugünkü görüşmelerimiz bu çerçevede oldu.” şeklinde konuştu.

İndirim talep ettik, tüketiciye yansımaz

Türkiye’nin fiyat revizyon hakkını kullanmak istediğini, bunun müzakere masasında rahatlıkla sonuçlanabileceğini, başka bir merkeze, başka bir noktaya götürülmesinin gerekmediğini, her iki ülkenin de birbirini anladığını ifade eden Yıldız, “Biz yıl sonunda başlayacak kontratın bize verdiği revizyon hakkı ile ilgili şimdiden hazırlıklar yapalım dedik. Kendileri de bunu görüşebileceklerini, bunu kamuoyu ile paylaşmaya hazır olduklarını söylediler. Bizim indirim almamız lazım geldiğini kendilerine net bir şekilde söyledik. Bizden daha uygun fiyatlarda doğalgaz alan AB ülkeleri var. Bizden daha pahalı alan ülkeler var. Türkiye’nin gelişen yüzünü daha iyi hissedeceğimiz bir fiyatı aynı şekilde kurguladığımızı kendilerine ilettik. Bütün bunların her birini bir paket olarak değerlendireceğiz.” ifadelerini kullandı.

resim tanımı girin

Rusya’dan alınan indirimin şu an Türkiye’ye yansıtacak safhada olmadıklarını kaydeden Yıldız, “Maliyetlerimiz hala çok yüksek. Dövizle aldığımız TL ile sattığımız bu yapı içinde maliyetlerimiz çok yüksek. Botaş’ın 1 milyar dolar bir eksisinden bahsediyoruz. Bizim amacımız bütün bunları telafi etmek yönünde. Biz şu ana kadar gelen maliyetlerin tamamını vatandaşımıza, sanayicimize aktarmış değiliz. Bütün bunları vatandaşımızın, ticarethanelerimizin ve sanayicimizin lehine yorumlayarak bu noktaya geliyoruz.”

resim tanımı girin

Mavi Akım’dan özel sektöre 3 milyar metreküp

Mavi Akım’dan 3 milyar metreküp kapasite artışı ile ilgili prensip kararına vardıklarını, Türkiye’nin hızlıca bunları tedarik etmesi gerektiğini vurgulayan Bakan, “Biz uygun fiyat oluşması durumunda bizim özel sektör marifetiyle de uygun fiyatlarla beraber Türkiye’ye kazandırmak istediğimizi söyledik.” dedi.

Bakan Yıldız, Moskova temasları çerçevesinde Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak ve Rosatom Başkanı Sergey Kriyenko ile de ikili görüşmeler yapacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı akşam saatlerinde Ankara’ya dönecek.