Çinli inşaatçılar Rusya'da konut yapacak

231

Rusya’nın Çin Ticari Müsteşarı Aleksey Gruzdev, Çin’in en büyük beş inşaat şirketinin Rusya’da konut yapımına ilgi duyduğunu ifade etti.

Müsteşar, “Çin’in önde gelen inşaat şirketleri Rusya’nın konut programına büyük ilgi duyuyor. Bunlar China State Construction Engineering Corporation (CSCEC), Beijing Uni-Construction Group Co., Beijing Construction Engineering Group Co., China Energy Engineering Group Co., China Railway Construction Corporation” dedi.

1957 yılında kurulan ve Çin’in en büyük inşaat şirketi olan CSCEC, inşaat hacmine göre dünyada üçüncü sırada gösteriliyor. Fortune dergisi, 2013’te bu şirketi, Çin’in en büyük ciroya sahip 500 şirket arasında, Sinopek ve Petrochina petrol şirketleri arasında üçüncü olarak göstermişti. Derginin verilerine göre şirketin 2013 yılındaki kârı 110,8 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.

Şirket, 2005 yılında, Rusya’nın başkenti Moskova’da “Federasyon” adlı kulenin doğu bölümünün betonarme karkasının inşaatı için işadamı Sergey Polonskiy’in Mirax Group şirketiyle bir anlaşma imzalamıştı. Ancak ilgili finansman sağlanmadığı için CSCEC, 2007’de projeden çıkmıştı. Halihazırda şirket, Uluslararası İş Merkezi “Moscow City” arazisinde hiçbir projede yer almıyor.