Türk tekstilciler Rusya pazarında boy gösterdi

440

Uluslararası Moda Endüstrisi fuarı St. Petersburg'da kapılarını ziyaretçilere açtı. Rusya’nın St. Petersburg şehrindeki düzenlenen hazır giyim fuarında Türk şirketleri boy gösterdi.

Kentte bulunan SKK kompleksinde gerçekleştirilen fuara başta Türkiye, İtalya ve Çin olmak üzere 15 ülkeden yaklaşık 300 firma katıldı. Türk firmalarının ürünlerini tanıtma imkanı bulduğu fuarda, 2014 sonbahar modası ziyaretçilere tanıtıldı. Fuarda ayrıca, birçok şirketin son moda kadın ve çocuk ürünleri düzenlenen defilede izleyicilerin beğenisine sunuldu.

resim tanımı girin

Fuarın açılışında konuşan St. Petersburg Valisi Georgi Poltavçenko, şehirde hafif tekstil ürünleri üretiminin yılın ilk 6 ayında iki kattan fazla arttığını söyledi. Bu alanda faaliyet gösteren şirketlerin şehir bütçesine 600 milyon ruble katkı sağladığını kaydeden Poltavçenko, bu yüzden tekstil alanının geliştirilmesine oldukça fazla önem verdiklerini belirtti.

resim tanımı girin

Fuarda Cihan Haber Ajansı’na (CİHAN) konuşan Avrupa Tekstil şirketi sahibi Mustafa Çarşıbaşı, firma olarak iç çamaşırı, bay ve bayan iç çamaşırı alanında toptan ve perakende olarak Türkiye’de üretim yaptıklarını belirtti. Yurtdışında Cezayir Fas, Tunus gibi ülkelere ihracat yaptıklarını kaydeden Çarşıbaşı, “Rusya’ya da açılım yapmak için Fuara katıldık. Fuar beklentilerimizi karşılamadı ama pes etmeyeceğiz. Pes etmiyoruz, moralimizi bozmuyoruz. Burasının çok büyük bir pazar olduğunu, kaliteli, düzgün ve piyasanın isteklerine uygun üretilip verildiği zaman çok büyük iş potansiyeli olduğunu gördük.” dedi.

resim tanımı girin

Fuara katılan diğer bir Türk firması ise, 16 yıldan beri Rusya pazarında Bayan giyimi alanında başarılı bir şekilde çalışmalarını sürdüren Joymiss markası oldu. Marka pazarlamacısı Cemil Balata, genel olarak Rusya pazarından memnun olduklarını söyledi. Ülkenin birçok şehrinde mağazaları ve bayilikleri olduğunu kaydeden Balata, şirketin faaliyet alanını genişletmek için çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti.

Bu yıl 44. kez düzenlenen FAREXPO Moda Endüstrisi fuarını yaklaşık 3 gün içinde 10 bin kişi ziyaret etti. Fuarda, başta erkek ve bayan hazır giyim olmak üzere, iç giyim ve çorap sektöründen Türk firmaları katıldı.