Rusya’dan Batıya rest: Otomobil ve ağır ekipman ithalatı da duracak

393

Rusya’nın etkin gazetelerinden Kommersant, Ukrayna krizi nedeni ile Batılı ülkelerin uyguladığı yaptırımlara karşılık Rusya’nın ek tedbirler alacağını, devlet şirketlerinin yaptırım uygulayan Batılı ülkelerden otomobil, ağır ekipman ve metalürji ürün ithalatının da durdurulacağını yazdı.

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın gazeteye verdiği bilgiye göre, devlet şirketlerinin yaptırım uygulayan ABD, Avrupa Birliği ülkeleri, Kanada, Norveç ve Avustralya’dan otomobil, ağır ekipman ve metalürji ürün ithalatı yasaklanacak. İthalat yasağı getirilecek şirketlerin yüzde 50’den fazlasının devletin olması gerekiyor.

İthalat yasağı ile ilgili sınırlamalar hükümet tarafından şirketlerin yönetim kurullarına iletilecek.

Ukrayna krizi nedeni ile Batılı ülkeler aşamalı olarak Rusya’ya yaptırım kararları aldı. Buna göre Rusya’nın en büyük bankaları, savunma şirketleri ve enerji alanında yaptırımlar uygulanıyor. Rusya ise yaptırımlara karşı Batılı ülkelerden gıda alımını durdurdu.

Eylül ayında Kremlin danışmanı Andrey Belousov, Ria Novosti’ye yaptığı açıklamada, Rusya’nın yeni bir tedbir paketi hazırladığını, buna otomobil ve tekstil ürün ithalatının yasaklanmasının da dahil edilebileceğini ifade etmişti.

Rusya binek otomobilin yüzde 27’sini, kamyon ve ağır araçların yüzde 46’sının, otobüsün de yüzde 13’ünü dışarıdan ithal ediyor. Otomobil ambargosuna Rusya’da üretime yapan Ford, Volkswagen, Ford Renault, Toyota ve Hyundai gibi markaların dahil edilmeyeceği belirtiliyor.

Yaptırım savaşları nedeni ile Rusya’da otomobil satışlarında yüzde 17,3’lük bir gerileme bekleniyor. 2014 için 2 milyon 735 bin olarak belirlenen satış rakamı 2 milyon 450 bin olarak revize edildi.

Rusya petrol fiyatlarının düşürülerek yeni bir yaptırımın uygulamaya konduğunu düşünüyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD ve Suudi Arabistan’ın petrol fiyatlarını düşürme konusunda anlaştıkları yönündeki iddiaların ihtimal dışı olmadığını açıklamıştı. Putin’e göre petrol fiyatları 80 doların altına inerse dünya ekonomisi çöker. Rusya Merkez Bankası petrolün 65 dolara kadar düşme riski ile ilgili senaryoları test ediyor.