Düşük petrol fiyatları Rusya’yı resesyona sürükleyebilir

172

Rusya Ekonomi Bakanı Aleksey Ulyukayev, petrol fiyatlarının mevcut şekilde devam etmesi durumunda 2015’de Rusya ekonomisinin negatif büyüme ile karşı karşıya kalabileceğini söyledi. Brent çıkışlı petrol 86 dolardan satılırken, Ural tip petrol 84 dolardan alıcı buluyor.

Petrol varil fiyatları son bir haftada 82 dolar seviyesini gördükten sonra yeniden yükselmeye başladı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, düşük fiyatlar nedeni ile dünya ekonomisinin iflas edilebileceği uyarısında bulunurken, Rusya’ya göre adil fiyat 90-110 dolar arası.

Rusya ekonomisi için petrol fiyatlarının düşmesinin “çok büyük risk” olarak tanımlayan Ulyukayev, “Bu risk nedeni ile tüm ekonomi olumsuz etkilenebilir. Ekonomik büyüme negatif olabilir ve yatırımlar da eksiye dönüşebilir…” uyarısında bulundu.

Ağustos ayında Ekonomi Bakanlığı 2015 için büyüme rakamını yüzde 1’e çekmişti. Standard & Poor’s önceki gün yaptığı öngörüde Rusya ekonomisinin 2015-2017 arasında ortalama yüzde 1 büyüyeceğini açıkladı.

Rusya’nın en önemli ihracat kalemlerinden olan petrol fiyatları Haziran ayından bu yana 30 dolar gerileyerek 85 dolara kadar düştü. Rusya gelecek yıl için hazırladığı bütçede petrolün fiyatının 100 dolar olmasını öngörüyor.

Rus bakan 2014 için yüzde 8’nin üzerinde bir enflasyon beklediklerini, gelecek yıl da ortalamanın yüzde 8’nin üzerinde olacağını ifade etti. Gelecek yılın ikinci yarısında enflasyonun yüzde 7’ye gerilemesi öngörülüyor.

Rusya Merkez Bankası ise gelecek yıl için yüzde 4,5 olarak öngörülen enflasyon rakamının yakalanmasını beklemiyor. Rusya Merkez Bankası 2016-2017’de de yüzde 4 enflasyon öngörüyor.