Sberbank: Enflasyon yüzde 9,1 olur, ruble uzun vadede güçlenir

262

Rusya’da petrol fiyatlarının düşmesi ve doların değerlenmesi nedeni ile yükselişe geçen enflasyonun yıl sonunda yüzde 9,1’a kadar çıkabileceği belirtildi. Rublenin uzun vadede güçlenmesi bekleniyor.

Sberbank Makroekonomik Araştırma Merkezi Başkanı Yuliya Tseplyayeva, ITAR-TASS’a yaptığı açıklamada, 2015’de doların güçlü olmaya devam edeceğini, enflasyon rakamlarının da buna paralel olarak artacağını söyledi.

Rus uzman, “Evet, dolar 2015’de de güçlü olacak. Bunda FED’in tahvil alımını durdurması ve gelecek yıl faiz artırımına gideceği yönündeki beklentiler etkili oluyor. Sanırım önümüzdeki dönem doların güçlü olacağı zaman olacak. Rublenin eski seviyesine gelmesi zaman alabilir.” dedi.

Dolarda adil seviye 38 ruble

Haberlerin negatif olduğunu ve Rusya’da bunun endişelere neden olduğunu belirten Tseplyayeva, “Petrol fiyatlarındaki düşüş 2015’de devam edebilir. Malesef şu an ruble aşırı değer kaybetti. Olması gereken seviye 38 ruble civarında.” değerlendirmesinde bulundu.

1998’de petrol 9 dolara inmişti

Rublenin bu seviyede düşmesine neden olacak temel bir gerekçe olmadığını, uzun vade değerlendirildiğinde rublenin zayıflama yerine güçlenmesinin beklenebileceğini ifade eden Rus uzman, “1998’le karşılaştırdığımızda durum çok farklı. 1998’de petrol varil fiyatları kritik 9 dolar seviyesine kadar geriledi. Rusya’nın bütçe açığı devasa oldu. Şimdi bütçe dengeli. Rusya’nın borcu en düşük seviyede. Merkez Bankası’nın bankacılık sistemine yardımcı olmak için bir çok enstrümanı var.” tespitinde bulundu.

Gelecek yıl enflasyon yükselmeye devam eder

Rublenin zayıflamasına paralel olarak 2014 enflasyon rakamlarının yüzde 9,1’e ulaşabileceğini kaydeden Tseplyayeva, 2015 için de beklentilerinin yüksek enflasyon olduğunu belirtti.

Rus uzman, “Enflasyonun aylar önce Merkez Bankası’nın yüzde 7 olarak öngördüğü tahminlerin üzerinde olacak. Bunun yüzde 9’u geçeceğini söyleyebilirim. Jeopolitik belirsizlikler 1,5 puan ve rublede yaşanan devalüasyon da 2 puan enflasyona etki ediyor.” bilgisini verdi.