Rusya rubleyi serbest bıraktı, rezervler korunacak

543

Rusya Merkez Bankası belirli koridor içinde kura müdahale uygulamasını kaldırarak, rublenin serbest piyasa şartlarında dalgalanmasına karar verdi. Ukrayna krizi, petrol fiyatlarının düşmesi ve dış piyasalarda yaşanan gelişmeler nedeni ile 48 rubleye kadar çıkan dolar, güçlü söylemlerin gelmesinin ardından 45,5 rubleye indi. Rusya Merkez Bankası 5 Kasım’da aldığı kararla günlük 350 milyon dolarla sınırlı olan müdahale uygulamasını da kaldırdı. Böylece gerekli görmesi durumunda banka uygun gördüğü miktar kadar kura müdahalede bulunacak.

Rusya piyasa uzmanı, Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) yaptığı değerlendirmede Rusya Merkez Bankası’nın aldığı kararı pozitif bulduğunu söyledi. Daha önce belirli sınırlar içinde 5 kapeklik değişim için 350 milyon dolarlık satışların yapıldığı koridor uygulamasının kalktığını ifade eden uzman, “5 Kasım’da alınan kararla yükselen dolar, sözlü müdahalelerin ardından 45,5 ruble seviyesine geriledi. Bundan sonra ne olur? Haberleri takip etmek gerekiyor. Doğu Ukrayna’da yaşanan gelişmelere bakmak gerekecek. Panik olması durumunda Merkez Bankası uygun gördüğü miktar kadar müdahale edecek.” dedi.

Doların 40 rublenin altına düşmesi yaptırımların kalkmasına bağlı

Yukarı giderse 48-50 rublelerin görülebileceğini, olumlu gelişmelerle doların 42-43 ruble seviyesine de gerileyebileceğini ifade eden uzman, “Ukrayna krizi nedeni ile Rusya’ya uygulanan ambargoların kalkması durumunda doların 40 rublenin altına inebileceğini söyleyebiliriz. Ancak bu en iyi ihtimalle 2015’in ikinci yarısında görülebilir.” öngörüsünde bulundu.

Rusya neden serbest dalgalanmaya geçti?

Rusya’nın rezervlerinin çok önemli olduğuna değinen uzman, “Rusya rezervlerini koruyabilmek için bunu yaptı. Koridor uygulamasının olduğu sadece Eylül ayında doları tutabilmek için 30 milyar dolar harcama yapıldı. Serbest dalgalanma ile standart müdahale olmayacak. Eğer panik havası olursa 10-20 milyar dolar satabilir. Anlık müdahaleler gelebilir. Bu durum spekülasyona açık olmayı bir nebze engelliyor. Merkez Bankası’nın ne zaman müdahale edeceği bilinmiyor. Spekülasyon yaparak kur üzerinden para kazanma büyük risk olacak..” dedi.

Uzun vadede üretimi teşvik ediyor

İç piyasada talep edilen ürünleri üretebilen bir ülke için zayıf kurun uzun vadede olumlu etkileri olacağına değinen uzman, “Bu uzun vadede üretimi teşvik edici bir durum. Dolar 40-45 ruble arasında olursa bu üretimin artması ve bütçe açısından olumlu olur. Rusya petrolü dolar olarak satıyor ve içerde bütçeye pozitif yansıyor.” ifadelerini kullandı.

Rusya pazarında aktif olan Türk girişimci ne yapmalı?

Mevcut gelişmeler dikkate alındığında Rusya’nın büyüme rakamlarının gelecek yıl düşük olmasının beklenebileceğini kaydeden Rusya piyasa uzmanı Türk girişimcilere şu tavsiyelerde bulundu: “Yaptırımlar, doğu Ukrayna’da yaşanan gelişmeler, Çin’in konumu, yakın komşularla ilişkiler ve diğer tüm gelişmeler kur üzerinde etkili olacak. Burada kesinlikle maceracı olmamak gerekiyor. Biraz masraf yapıp yüzde 50 dolar, avro korumaya almak gerekiyor. Kurdan para kazanmak için riske girilmemeli. Kurdan para kaybetmemek için çalışmalıyız. Kendi faaliyetlerimizle para kazanmayı planlamalıyız. Dikkatli olunması gerekiyor. Günlük gelişmeleri ve uluslar arası piyasaları iyi takip etmek gerekiyor. Rusya bir miktar küçülse de önemli bir piyasa. Bir süre önünü görmek lazım. Maceraya gerek yok. Rusya’nın her zaman büyüyeceğini düşünüyorum. Uzun vadede Rusya ile iş yapmada herhangi bir sıkıntı görmüyorum.”