Rusya ile ticarette yerel para birimleri çıkış olabilir

218

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odası (MESOB) Başkanı ve üyelerinden oluşan 40 kişilik işadamı grubu RTİB’i ziyaret etti. Toplantıda RTİB Başkanı Naki Karaaslan, RTİB Yönetim Kurulu Üyesi Halil Cebeci ve Sabahattin Yavuz, Oda Başkanı Talat Dinçer, Erdemli Oda Başkanı Halil Metik ve diğer işadamları hazır bulundu.

RTİB Başkanı Karaaslan yaptığı konuşmada Rusya ve Türkiye arasında ekonomik ve ticari ilişkilerle ilgili bilgi verdi ve Türkiye aleyhine olan durumun iyileştirilmesi için fikir alışverişinde bulundu.

resim tanımı girin

RTİB Başkanımız Karaaslan Ağustos ayından itibaren rublenin dolar karşısında % 30 civarında değer kaybettiğini ve bunun dolarla alıp ruble ile satış yapan işadamlarına külfet getirdiğe dikkat çekti. Karaaslan, “Bu durum dolarla karşılıklı ticaret yapan iki ülke arasında sorunlara yol açıyor. Ruble-TL ticaretinin pratikte ticari hayata çok fazla geçirilememesi sıkıntılara neden oluyor. İşadamları bunun sıkıntılarını şimdi daha iyi hissediyor.” dedi.

resim tanımı girin

MESOB Başkanı Dinçer, Mersin’in 2 milyar dolar ihracatı olduğunu, Mersin limanı aracılığıyla özellikle Rusya’ya narenciye ihracat ettiklerini, inşaat halindeki Türkiye’nin 2.büyük Havalimanı Çukurova’nın ve Mersin-Antalya arasındaki otoyolu inşaatının bitirilmesi ile Mersin’in bölgenin yükselen yıldızı olacağını söyledi.

Rusya’nın Akkuyu yatırımı ile Rusların Mersin’e ilgisinin artığını ve özellikle yazlık alımlarının patladığını belirten Dinçer, Suriye ve Ortadoğu da ki mevcut durum sona erdiği zaman Mersin’in Ortadoğu ve Rusya arasında köprü vazifesi göreceğini belirtti.