"Rusya'dan aldığımız gaz yüzde 50 düştü, bu iyi değil"

228

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Rusya'dan alınan doğalgazdan azalma olduğunu, bunun iyi bir şey olmadığını söyledi.

Bir gazetecinin Rusya’nın Türkiye’ye verdiği doğalgazı azalttığı iddialarıyla ilgili sorusuna Enerji Bakanı Yıldız, “Önümüzdeki hafta Moskova’da görüşmelerde bu sorun gündemimize gelecek. 42 milyon metreküp günlük olan miktarın, 27, 28 milyon metreküplere düştüğünü söylemeliyiz. İyi bir şey değil. Tüketimimiz var. Taleplerimiz artıyor." bilgisini paylaştı.

Bunun sürdürülebilir olmadığını ifade eden Bakan Yıldız, "Gerçek kontrat değerlerine mutlaka çıkılması lazımdır. AB ülkelerinin Ukrayna kriziyle alakalı geldiği noktadan dolaylı yoldan etkilenen ülkenin Türkiye olmasını istemiyoruz. O problemin bir parçası olmak istemeyiz. Türkiye aldığı doğalgazın fiyatlarını zamanında ödeyen bir ülkedir." hatırlatmasında bulundu.

Bununda mutlaka bu ayın sonuna kadar çözüme kavuşmuş olması gerektiğini belirten Yıldız, gelecek hafta Moskova'da yapacağı görüşmelerde konuyu ele alacaklarını belirtti.