Türk işadamları Rusya’nın gelecek 5 yılını tartıştı

378

Rusya’nın başkenti Moskova’da faaliyet gösteren Bosca Fashion Group organizatörlüğünde biraraya gelen Türk iş adamları Rusya’daki ekonomik kriz ve gelecek 5 yıllık perspektifi tartıştı. Denetim, vergi ve danışmanlık hizmetleri veren KPMG firmasının Türkiye masası başkanı Murat Karakaş’ın "Rusya'nın gelecek 5 yıllık öngörüsü" sunumunda Rusya’da ekonomik beklentiler ele alındı.

Karakaş’a göre 2015 ve önümüzdeki bir kaç yıl ekonomik alanda Rusya için zorlu olacak. Batılı ülkelerin uyguladığı ekonomik yaptırımlardan dolayı bankaların Rusya’daki fonlarını çektiğini belirten Karakaş, ciddi bir likidite problemi olduğunu söyledi.

Aylık ortalama 100 bin ruble kazanan bir Rus vatandaşın ortalama 39 bin ruble borç ödediğini, önümüzdeki yıllarda kredi ile yapılacak işlemlerin azalacağını kaydeden Karakaş, “AB yüzünden Çin’e yönelen Rus bankaları umduğunu bulamadı, rakamlar çok yüksek. Mesela şu anda bir Rus bankası %19.2 oranıyla tüketici kredisi veriyor.” dedi.

Rusya’da gizli işsizlik olduğuna değinen Karakaş, “Rusya’da işsizlik rakamları Avrupa ve Amerika’ya göre düşük ama bu çok sağlıklı değil. Özellikle devlet tarafından çok fazla istihdam sağlanıyor. Bir kişinin yapabileceği işi Rusya’da iki, bazen üç kişi yapıyor..” bilgisini paylaştı.

resim tanımı girin

Rusya ekonomisi çeşitlenecek

Rusya’da yaşanan ekonomik krizin olumlu yönlerinin de olabileceğini hatırlatan Karakaş, “Rusya farklı alanlara yatırımlar konusunda uyandı. Artık sadece petrol ve doğalgazdan gelir etmeye değil, diğer alanlara da yönelmek gerektiğini fark etti. Önümüzdeki yıllarda Rusya herşeyini kendi başına karşılamaya yönelik yatırımlar yapacak. Üretimde iç pazara yönelecek. Fransa mistral gemilerinde sıkıntı çıkardığı için özellikle savunma sanayinde devasa yatırımlar olacak. Zaten askeri alanda Rusya’nın müşterisi de çok. Buradan para kazanma işini artıracak. O yüzden buradaki Türk iş adamlarımız imkanları varsa üretimlerini Rusya’ya taşımalı ve uzun vadede burada kalmayı planlamalı. Rusya sadece ithalat yapan firmalara çeşitli engeller çıkarabilir...” öngörüsünde bulundu.

Bu bağlamda vergi ve gümrük fiyatlarında da yükselmeler yaşanacağını söyleyen Karakaş, Türk firmalarına hazırlıklı olun uyarısında bulundu. Özellikle intikam almak için batılı firmalara karşı bir dizi hamleler yapılacağı duyumlarını aldığını belirten Karakaş, “Devlet kaynak bulmak için ithalatçı firmalara cezalar kesebilir.” dedi.

resim tanımı girin

Rusya’da e-ticarette fırsatlar var

Ekonomik kriz beklentilerine rağmen, e-ticaret ve hipermarketlerin büyümeye devam edeceğini açıklayan Karakaş, “Rusya’da küçük marketler ve kioslar azalacak ve bunların yerini büyük marketler alacak. Online alışveriş sistemleri her geçen gün büyüyor, şirketler bu alana kesinlikle yatırım yapmalı ve mağazalar dışında ürünlerini online olarak da satabilmeli. 77 milyon internet kullanıcısı bulunan Rusya’da son 10 yılda internet kullanım oranı yüzde bin küsür artış gösterdi. E-ticarette Rusya fırsat ülkesi...” ifadelerini kullandı.

Yaşananlar ekonomik değil, siyasi

Programa konuşmacı olarak katılan Rusya Türkiye İşadamları Derneği (RUTİD) Başkanı Esat Sarı’da çeşitli açıklamalarda bulundu. 1998’de yaşanan ekonomik kriz ile karşılaştırılırsa bugün yaşanan krizin ekonomiden ziyade siyasi bir kriz olduğunu belirten Sarı, “Bu meselelerin nerede durup nerede biteceğini bilemiyoruz, bu yüzden de değerlendirme yapmak zor. Benim kanaatimce Şubat-Mart aylarına kadar beklenmeli. Acele kararlar sağlıklı olmayabilir. Bu kriz 2015’de ve önümüzdeki yıllarda devam edebilir...” dedi.

resim tanımı girin

Yılbaşından sonra fiyatlar artar

Yaz döneminde başlayan yaptırımların bugüne kadar fiyatlarda etkisinin çok hissedilmediğini, bunun sebebinin ise kullanılan stoklar olduğunu açıklayan Sarı, yılbaşından sonra fiyatların yükseleceğini vurguladı.

AB ülkelerine göre Türk firmalarının Rusya’da çok daha şanslı olduğunu belirten Sarı, “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in dediği gibi, Rusya’dan yaptırım sürecinde çıkan firmalar bir daha geri dönemeyecek... İyi bir yol haritası çizmeliyiz. Rusya ekonomide model değişikliğine gidiyor. Önümüzdeki yıllarda özellikle tarım ve sağlık alanlarında önemli teşvikler olacak. Rusya yerli üretim yapmak istiyor. Biz de sattığımız ürünleri Rusya’da üretmeye çalışmalıyız.” uyarısında bulundu.