Medvedev: Panik yapmayın, ruble aşırı düştü, değerlenecek

472

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, rublenin aşırı derecede düştüğünü, önümüzdeki aylarda yeniden değerlenerek dengenin oluşacağını söyledi.

Serbest piyasada 18 kapek artan dolar 54,23 rubleden işlem görürken, 33 kapek artan avro da 67,2 rubleye çıktı.

Rus televizyonuna ekonomik gelişmeleri değerlendiren Medvedev, “Bir çok ekonomist ve uzman rublenin aşırı düştüğü konusunda hemfikir. Rublenin yeniden değerleneceği konusu açık. Ancak ben bunun bir ayda mı ya da aylar içinde mi olacağını bilmiyorum. Bir şekilde dengenin oluşacağından eminim…” dedi.

Rusya Başbakanı kendi birikimlerini de ruble olarak tuttuğunu, her bir Rus vatandaşı gibi kendisinin de rublenin zayıflamasından etkilendiğini belirtti. Medvedev, “Bu açıdan baktığımızda hepimiz aynı gemideyiz..” ifadelerini kullandı.

Vatandaşlardan panik içinde yabancı para almamaları konusunda uyaran Medvedev, “Şu an en yüksek kurdan dolar satın alacaklar. Sonra ruble güçlenmeye başlayınca kaybedecekler.” hatırlatmasında bulundu.

Medvedev ekonomik şartlarda yaşanan gelişmelere göre bütçede de bir kısım revizyonların yapılabileceği sinyalini verdi. Rusya’nın 2008 krizinden tam olarak çıkamadığını, bir kısım büyüme rakamları elde edilse de bunun etkisinin sürdüğünü ifade eden Medvedev, bu yıl sonunda her şeye rağman gayri safi milli hasılanın artacağını söyledi.

Enflasyon ve büyüme rakamlarında bir kısım sorunların olduğunu kabul ettiklerini belirten Medvedev, “Bu yıl enflasyon yüzde 9’u geçer. Bizim hedeflerimiz elbette farklı idi.” eleştirisinde bulundu.

Ukrayna krizi nedeni ile Rusya’ya yönelik yaptırımlardan Avrupa ülkelerinin de ciddi kayıplar yaşadığını ifade eden Medvedev, “Ekonomistlerin hesaplamalarına göre, Avrupa bu yıl sonu 40 milyar avro, gelecek yıl da 50 milyar avro kaybedecek. Bir başka deyişle yaptırımlar hiç kimse için faydalı değil. Kimsenin bu yaptırımlara ihtiyacı yok…” değerlendirmesinde bulundu.