Novak: Türkiye ile yeni doğalgaz boru hattı görüşmelerine başlıyoruz

178

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, iptal edilen Güney Akım yerine Türkiye üzerinden inşa edilmesi planlanan yeni doğalgaz boru hattı ile ilgili görüşmelere başlayacaklarını açıkladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le birlikte Özbekistan’da temaslarda bulunan Novak, Türkiye ile yeni hat görüşmelerin Aralık ayında başlayacağını ifade etti. Novak görüşmelerin şu an şirketler seviyesinde olduğunu söyledi.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da dün yaptığı açıklamada Gazprom heyetinin Ankara’ya geleceğini ve doğalgaz indirimleri ile ilgili konunun ele alınacağını belirtmişti. 1 Ocak 2015’de Rusya ile revize edilecek doğalgaz anlaşmasında Türkiye yüzde 15 indirim talep ederken, Gazprom yüzde 6 teklif ediyor.

Novak yeni hatla ilgili açıklamasında detay vermezken, farklı alternatiflerin değerlendirildiğine dikkat çekti. Yeni hat inşası ile ilgili şirket kurulum çalışmalarına başlayan Gazprom’un ortaklıklara açık olacağı belirtiliyor. Yeni hattın Mavi Akım’a paralel bir şekilde Karadeniz’in altından geçmesi ve 63 milyar metreküp kapasitesinin olması planlanıyor.

Yunanistan sınırına inşa edilecek bir terminal üzerinden güney Avrupa ülkelerine doğalgaz arzı sağlanacak. Türkiye Batı Hattı’ndan yaptığı 10 milyar metreküplük doğalgazı da yeni hatta aktarmayı planlıyor.

Rusya Enerji Bakanı ve Gazprom yeni hattın maliyeti ile ilgili herhangi bir açıklamada bulunmadı.