Kremlin, faiz artış kararı ile ilgili yorum yapmadı

142

Rusya Merkez Bankası’nın gece saatlerinde olağanüstü toplanarak gösterge faiz oranlarını yüzde 10,5’ten yüzde 17’ye çıkarması Rusya mali piyasalarında etkisi sürüyor.

Doların kısa vadede 63 rubleden tekrar inişe geçmesi ve 60 rublenin de altına gerilemesi bekleniyor. Dün yüzde 10 civarında kayıp yaşanan dolar bazlı RTS endeksi sabah saatlerinde yüzde 1,5 artışla 728 puana çıktı.

Merkez Bankası serbest dalgalanmaya bırakılan rublenin 1998 sonrası en sert düşüşü yaşamasının ardından olağanüstü toplanarak faiz enstrümanını kullandı. Bankanın enflasyon ya da büyüme hedeflerini bir kenara bırakarak rublenin çöküşünü engellemeye hedeflendiği belirtiliyor.

Sabah saatlerinde Kommersant FM’e bağlanan Kremlin Basın Danışmanı Dmitri Peskov, Merkez Bankası’nın faiz oranlarını sert bir şekilde yükseltmesi ile ilgili soruya cevap verdi.

Peskov, “Faiz oranlarında artış daha çok hükümetin gündemi. Biz Kremlin olarak bu konuda herhangi bir öneride bulunmuyoruz. Bizim Merkez Bankamız kararlarında bağımsızdır…” değerlendirmesinde bulundu.