Rusya’da ruble tepetaklak, dolar 74 rubleyi buldu

528

Petrol varil fiyatlarının 60 doların altına düştüğü haberlerinin ardından rubleyi tutmak mümkün olmuyor. Serbest piyasalarda dolar 74 rubleye kadar fırlarken, avro da 90 rubleye dayandı.

Döviz bürolarında alış satış arasındaki fark 8-10 ruble arasında değişiyor. Tekstil ve beyaz eşya ürünleri satan bazı mağazalar dolar üzerinden hesaplamalara başladı.

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina’nın kurulu olağanüstü toplayarak yüzde 10,5’den yüzde 17’ye çıkarması etkisini kaybetti.

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev’in ekonomi çevrelerini acil toplantıya çağırdığı belirtiliyor.

Rusya Maliye Eski Bakanı Aleksey Kudrin, rublenin aşırı değer kaybında petrol fiyatlarında düşüş ve yaptırımların yanı sıra hükümetin ekonomik tedbirlerine karşı güven konusunda sorunlarının olduğu eleştirisi getirdi.

Rusya muhalefet partisi Adaletli Rusya Başkan Yardımcısı Oleg Nilov, parlamentonun acil toplanmasını ve Merkez Bankası’nın faiz artırımı ile ilgili kararları ele almasını isted.

Merkez Bankası Başkanı Nabiullina’nın yanlış kararlar aldığı yönünde eleştiriler de yükseliyor. Rublenin serbest dalgalanmaya bırakılması ve müdahalelerde geç kalınması kontrolün kaybedilmesine neden olduğu iddia ediliyor.