FED kararı rublenin toparlanmasına katkı sağlayacak

307

Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) faiz artırımı ile ilgili “makul bir süre sonra” ifadesi yerine “sabırlı” olunacağı değişimi yapması gelişmekte olan ülkelerin yerel para birimlerinin güçlenmesine neden olacak. Dolar 2,41 TL’den 2,30’a gerilerken, ruble iki günlük travmanın ardından toparlanmaya başladı.

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev’in ekonomi kurmaylarını toplayarak iki gündür yaptığı toplantılarda rublenin istikrarı için hazırlanan paket de uygulamaya kondu.

Rusya Merkez Bankası, şirketlerin dış borç ödemelerinde kolaylıklar sağlayacak ve piyasaların ihtiyacı olan dolar arzını sağlayacak. Banka yüzde 10,5 olan faiz oranlarını yüzde 17’ye kadar yükseltti. Rusya Maliye Bakanlığı da 7 milyar dolarlık döviz stoğunu satmaya hazır olduğunu ifade etti.

Ukrayna krizi, yaptırımlar, petrol fiyatlarında düşüşün devam etmesi ve jeopolitik sorunlar doların hızla düşmesine neden oluyor. Salı günü serbest piyasalarda kısa süreliğine 80 rubleye kadar çıkan dolar gerileyerek 65 rubleye kadar düştü. 17 Aralık akşam saatlerinde serbest piyasada dolar 60 rublenin de altına indi.

Sberbank doları 59,75 rubleden alıyor ve 66,75 rubleden satıyor. Avro için ise rakamlar 75,20-82,50 ruble aralığında.

Rusya’da borsalar ise çok hızlı yükseldi. Dolar bazlı RTS endeksi yüzde 14 artşla 718 puana kadar çıktı. Ruble bazlı MICEX endeksi ise yüzde 1 kayıpla 1427 puana düştü. Rusya’nın en büyük bankası Sberbank iki günlük kayıpların ardından yüzde 11 artışla rekor kırdı.