Piyasaya dolar arzı rubleyi güçlendirdi, iki haftanın zirvesinde

373

Ukrayna krizi, yaptırımlar ve petrol fiyatlarının aşırı düşmesi nedeni ile sert düşen ruble aynı hızda toparlanıyor.

Serbest piyasada geçen hafta 80 rubleye kadar çıkan dolar, iki günlük sert düşüşlerin ardından 53,82 rubleye geriledi. Düne göre 425 kapek birden düşen avro ise 65 rubleden alıcı buluyor.

Rusya Merkez Bankası’nın piyasaya dolar arzı, Maliye Bakanlığı’nın fonlarını kullanabileceği yönündeki açıklamaları ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Kremlin’de topladığı oligarklardan paralarını Rusya’ya getirmelerini istemesi piyasalara olumlu yansıdı. Ukrayna krizinin çözümüne yönelik adımlar da piyasada pozitif değerlendirildi.

Rusya Merkez Bankası rezervleri tüketmemek için rublenin koridorunu iptal ederek serbest dalgalanmaya bırakmıştı. Rublenin aşırı değer kaybını önlemek için Rusya Merkez Bankası faiz oranlarını da yüzde 10,5’ten yüzde 17’ye kadar çıkarmıştı. Uzmanlar yüksek faiz oranlarının büyüme rakamlarını olumsuz etkileyeceğini belirtiyor.

Petrol varil fiyatları 60 doların üzerinde seyrederken, Rusya borsalarında da yükseliş sürüyor. MSİ 15:00 itibari ile dolar bazlı RTS endeksi yüzde 2 artarak 827 puana çıktı. Ruble bazlı MICEX endeksi ise yüzde 0,1 kayıpla 1435 puandan işlem görüyor.