Standard & Poor’s’dan Rusya’ya kredi notu uyarısı

206

Uluslar arası derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s, Rusya’nın kredi notunun yatırım yapılabilir seviyeden çıkarılabileceği uyarısında bulundu. S&P Rusya’nın notunun 90 gün içinde düşürülme ihtimalinin yüzde 50 olduğunu kaydetti.

Rusya’nın zayıflayan ekonomisi ve mali yapısında oluşan kırılganlığın yeniden değerlendirildiğini belirten S&P, Rusya ile ilgili değerlendirmenin Ocak ortasına kadar bitirmeyi hedeflediklerini açıkladı.

Rusya’nın kredi notu halen BBB- yatırım yapılabilir seviyede bulunuyor. Rusya 2004’de kredi notu yatırım yapılamaz seviyede yer alıyordu.

Ukrayna krizi, yaptırımlar ve petrol fiyatlarında yaşanan hızlı düşüş nedeni ile Rusya ekonomisi son dönemde sıkıntılı bir sürece girdi. Rusya Merkez Bankası faiz oranlarını yüzde 10,5’ten yüzde 17’ye çıkarırken, dolar da 80 rubleye kadar yükseldi.

Geçen hafta ortasından itibaren sert düşüş yaşayan dolar 54 rubleye kadar geriledi. Rusya borsalarında kayıp ise yıl başından bu yana yüzde 40’ları bulurken, nakit çıkışın 130 milyar doları aşması bekleniyor.