Bakan açıkladı: Rusya’da yıl sonu enflasyon yüzde 11,5 olacak

222

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov 2014 sonu enflasyon rakamını yüzde 11,5 olarak beklediklerini açıkladı.

Rusya parlamentosu üst kanadı Federasyon Konseyi’nde ekonomik gelişmelerle ilgili bilgi veren Bakan, “Maalesef bu yıl enflasyon fırladı. Yıl sonu yüzde 11,5 rakamını görebiliriz. Daha fazla da olabilir…” dedi.

Rusya Federal İstatistik Servisi 16-22 Aralık tarihlerinde yüzde 0,9 enflasyon artışı yaşandığını ve yüzde 10,4’e ulaşıldığını açıkladı. Bu rakam 2008 krizinden bu yana en yüksek seviye olarak görülüyor.

Hafta başında değerlendirmede bulunan Maliye Eski Bakanı Aleksey Kudrin yıl sonu enflasyon rakamlarının yüzde 12-15 seviyesine çıkabileceğini belirtmişti.

Gelecek yıl bütçenin gayri safi milli hasılanın yüzde 0,6’sından daha fazla açık vereceğini belirten Siluanov, “Giderler değişmezken, gelirler de azalma bekleniyor. Biz gelecek yılla ilgili öncelikleri belirlemeye çalışıyoruz. Yüzde 0,6 olara öngörülen açık artabilir. Rublenin istikrarından sonra faiz oranlarının aşamalı olarak indirilmesi gerekiyor…” dedi.

Gelecek yıl için bütçe açığının rezerv fonlarından kapatılmasını öngördüklerini ifade eden Bakan, 2016-2017 için denge bütçe oluşturmak için zorunlu kararların alınması gerektiğine dikkat çekti. Bakan göre bir yıl bütçenin açık vermesi korkulacak bir durum değil.