Türkiye'de en fazla Ruslar harcama yaptı

240

Visa Europe verilerine göre, 180 ülkeden gelen ziyaretçiler 2014'te Türkiye'de Visa kartları ile 2,2 milyar Euro harcadı. Rusya 278 milyon Euro ile birinci sırada.. İşte Türkiye'de en fazla harcama yapan 10 ülke ve diğer detaylar..

02 Ocak 2015 Cuma - Visa Europe 2014 değerlendirme rporunu açıkladı. Buna göre; Türkiye yi ziyaret eden 180 ülkeden ziyaretçilerin 2014 yılındaki kartlı harcamalarının 2 milyar 41 milyon Euro luk kısmı tüketici harcamalarından, 155 milyon Euro luk kısmı ticari harcamalardan oluştu. Harcamaların sektörlere göre dağılımında ise otel, giyim, mücevher, eğlence ve sağlık sektörlerinin öne çıktığı görüldü.

Ruslar 2014 yılında 278 milyon Euro harcama ile birinci sıraya yerleşti ve Türkiye de Visa kartlarıyla en çok harcama yapan ülke oldu. Rusları 223 milyon Euro luk harcama ile İngilizler ve 201 milyon Euro ile Amerikalılar izledi.

Türkiye de harcama yapan ülkeler arasında 2013 yılında ilk 10 içinde yer alan Norveç ve Japonya nın yerini geçen yıl harcamalarda yüzde 44 artış yaşayan Kuveyt ve yüzde 23 artış gösteren Birleşik Arap Emirlikleri nden gelen ziyaretçiler aldı. Almanya ise 2014 yılında harcamalardaki yüzde 3 artışa rağmen bir sıra gerileyerek 5'inci sıraya yerleşti. Sıralama ilk 10 içinde yer alan ülkelerden gelenlerin yaptığı harcamalar, tüm harcamaların yüzde 59 unu oluşturdu.

Visa kartlarıyla yabancıların yaptığı 2,2 milyar Euro luk harcama Türkiye ekonomisine döviz girişi olarak yansırken, tüm bu harcamalar da kayıt içinde gerçekleştirilmiş oldu.

Türkiye de en fazla harcama yapan 10 ülke (Euro)

resim tanımı girin

Visa Europe Hakkında

Avrupa genelinde 37 ülkedeki üye bankalar ve ödeme hizmetleri sağlayıcılarının sahip olduğu ve operasyonlarını yürüttüğü Visa Europe, ödeme teknolojileri alanında faaliyet gösteriyor.

Ödemeler ekosisteminin kalbinde yer alan Visa Europe, milyonlarca Avrupalı tüketicinin, şirketlerin ve devlet kurumlarının elektronik ödeme sistemlerine entegre olmalarına imkan sağlayan altyapı ve hizmetler geliştirmektedir. Visa üye bankalarının sorumluluk alanları ise kart ihraç etmek, kart sahiplerini ve aylık ücretleri belirlemek ile perakendeciler tarafında yeni projeler hayata geçirmektedir. Visa Europe ayrıca, en yoğun zamanlarda saniyede gerçekleşen 1,580 işlem ve yıllık toplam 16 milyar işlem ile Avrupa nın en geniş ödeme ağına sahiptir.

Avrupa da 500 milyon adet Visa kartı bulunmakta olup, her 6,5 Euro luk harcamanın 1 Euro su Visa kartları üzerinden gerçekleşmektedir. Visa kartları aracılığı ile gerçekleşen yıllık toplam kullanım hacmi 2 trilyon Euro ya ulaşırken, yıllık alışveriş harcamaları da 1,4 trilyon Euro olarak gerçekleşmiştir.

Visa Europe, 2004 yılından beri Visa Inc. ten bağımsız olarak faaliyet göstermekte olup, Avrupa daki özel kullanımlı, feshedilemez ve daimi lisansları bünyesinde bulundurmaktadır. Her iki şirket de 200 den fazla ülkede global Visa ödemelerini mümkün kılmak üzere ortaklaşa çalışmaktadır.