"Rusya 50 milyar ruble ayırdı, nükleer santral krizden etkilenmez"

312

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Akkuyu’da Ruslar tarafından yapılacak nükleer santral inşaatının bu ülkedeki ekonomik krizden etkilenip etkilenmeyeceğiyle ilgili bir soruya, “En önemli petrol üreticilerinden birisi olarak Rusya’nın düşen petrol fiyatlarından dolayı gelirleri azaldı. Ama bütçede 50 milyar rublelik bir rakamı Akkuyu santrali için ayırdı. TL olarak bahsedecek olursak bu yıl 2,5 milyar liralık bir sermaye girişi bekleniyor. Bundan öncekilerle birlikte 6.8 milyar liralık bir rakama ulaşıyor. Bu para olumsuz bir durum olmazsa artık harcanacak para anlamına gelmektedir. Dolayısıyla biz kısa vadeli herhangi bir problem görmüyoruz." dedi. Yıldız, Fransa’da yaşanan terör olayını lanetlediklerini de

Bakan Taner Yıldız, partisinin Kayseri ilçe teşkilatlarına seçilen yönetim kurulu üyelerine 'hayırlı olsun' ziyaretinde bulundu. AK Parti İl Başkanlığı’nda gerçekleştirilen ziyaret öncesi Yıldız, basın mensuplarına açıklama yaptı. Yıldız, 10 Ocak Çalışan gazeteciler gününü kutlayarak söze başladı. AK Parti iktidarının bazı kesimler tarafından her geçen gün tartışmalı hale getirildiğini belirten Yıldız, “Demokrasinin bütün unsurları iktidarıyla muhalefetiyle demokrasinin bütün unsurları bu tabiri kullanmak istemiyorum ama seçim sonuçlarını içine sindirecek” dedi.

51 MİLYAR METREKÜP DOĞALGAZ KULLANIMI ÖNGÖRÜLÜYOR

Trakya’da özel bir firma tarafından bulunan doğalgaz rezerviyle ilgili konuşan Bakan Yıldız, şunları söyledi: “Arama faaliyetleri 2014 yılında da devam etti. Özel ve kamu sektörleri olarak sondaj faaliyetlerimiz var. Bir kısmı Trakya’da doğalgaz rezervi tespit edildi. Doğalgaz çıkartılma noktasına geldi. Bizim için değerlidir ancak vatandaşın gözünde canlanması için söylüyorum Türkiye’nin ağır kış koşullarında yalnızca 2 günlük gaz ihtiyacının karşılama amacıyla yapılan bir çalışmadır bu. Çünkü biz 213 milyon metreküp doğalgazı yalnızca 1 günde kullandık. Türkiye’ni yaptığı kontrat şu anda 193 milyon metreküp.”

Olumsuz kış şartlarını iyi bir şekilde atlatmaya çalıştıklarını ifade eden Bakan Yıldız, “21 özel dağıtım şirketinin özel durumlar dışında izinleri kaldırılmıştır. Vatandaşa hizmeti daha seri götürmek ve arızaları hızlı bir şekilde çözmek adına.” diye konuştu.

Geçen yıl 48 milyar metreküp doğalgaz kullanıldığını anımsatan Yıldız, bu sene ise 51 milyar metreküp kullanmayı şu anki hesapların gösterdiğini söyledi. Yıldız, “Şükürler olsun şu anda herhangi bir sıkıntımız bulunmamaktadır.” dedi.

NÜKLEER SANTRAL İNŞAATI RUSYA’DAKİ KRİZDEN ETKİLENMEYECEK

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Akkuyu’da Ruslar tarafından yapılacak nükleer santral inşaatının bu ülkededi ekonomik krizden etkilenip etkilenmeyeceğiyle ilgili bir soruya da cevap verdi. Sıkıntı görünmediğini belirten Bakan Yıldız, şunları söyledi: “En önemli petrol üreticilerinden birisi olarak Rusya’nın düşen petrol fiyatlarından dolayı gelirleri azaldı. Ama bütçede çıkartmışlarda 50 milyar rublelik bir rakamı Akkuyu santrali için ayırdı. TL olarak bahsedecek olursak bu yıl 2,5 milyar liralık bir sermaye girişi bekleniyor. Bundan öncekilerle birlikte 6.8 milyar liralık bir rakama ulaşıyor. Bu para olumsuz bir durum olmazsa artık harcanacak para anlamına gelmektedir. Dolayısıyla biz kısa vadeli herhangi bir problem görmüyoruz. Putin, 2 yıl sürecek ekonomiyle alakalı bir kısım sıkıntılardan bahsetmişti. Ama projemizin direk etkilenecek bir sıkıntısını görmüyoruz. Nükleer güç santralinin denizle ilgili ulaşımını sağlayacak olan liman temelini Mart ayında atmış olacağız. İhalesi de çok yakın bir zamanda inşallah yapılacak.

Basın açıklamasının ardından Bakan Taner Yıldız, partisinin ilçe kongrelerinden yönetime seçilen üyelerle basına kapalı bir görüşme yaptı.