Rusya önümüzdeki aylarda faiz oranlarını düşürecek

192

Kremlin ekonomi danışmanı Andrey Belousov, önümüzdeki aylarda Rusya Merkez Bankası’nın faiz oranlarını düşürmesini beklediğini söyledi.

Rusya Merkez Bankası, petrol fiyatlarının aşırı düşmesi ve jeopolitik gelişmeler nedeni ile düşen rubleyi güçlendirmek için faiz oranlarını yüzde 11,5’den yüzde 17 seviyesine çıkarmıştı.

Gaydar Ekonomi Formu’nda konuşan Belousov, “Önümüzdeki aylarda faiz oranlarının aşağı doğru çekildiğini görebiliriz.” dedi.

Yüksek faiz oranlarının ekonomik büyümeyi olumsuz etkilemesi ve enflasyonu tetiklemesinden endişe ediliyor. Rusya 2015 için yüzde 3-4 küçülme beklerken, Nisan ayında da enflasyon rakamlarının yüzde 17’lere çıkacağı öngörülüyor.

Rublenin güçlenmesini beklediklerini ifade eden Belousov, “Önümüzdeki günlerde rubleye yönelik belirli saldırıların yapılması beklenebilir. Burada uluslar arası derecelendirme kuruluşları Rusya’nın notunu düşürerek bunu tetikleyebilir.Herhangi bir saldırı olmazsa ruble güçlenir…” ifadelerini kullandı.

Petrol fiyatlarının şok düşüşünün yaşanması için herhangi bir neden görmediğini ifade eden Kremlin danışmanı, “Petrol piyasalarında herhangi bir şok yaşanmazsa ruble olumlu etkilenir.” ifadelerini kullandı.