"Petrol fiyatlarındaki düşüş uzun vadede Rusya'nın çıkarına"

271

Çin’de İngilizce olarak yayın yapan The Global Times gazetesinde yer alan makalede, Güneydoğu Asya bölgesindeki büyük enerji ithalatçıları ile geliştirilmekte olan ilişkilerin Rusya’yı dünya enerji pazarındaki en büyük ve en bağımsız aktörlerden biri haline getirebileceğine dikkat çekildi.

Sputnik Türkiye'de yer alan haberde, petrol fiyatlarının birtakım spekülatif ve mali sebeplerin yanı sıra, arz ve talep dengesizliği gibi farklı etkenler nedeniyle düştüğüne dikkat çekildi. Siyasi ve ekonomik faktörler ise başı çekiyor.

Makaleyi kaleme alan yazarlar, mevcut süreçte büyük çaplı bir jeopolitik oyunun sahnelendiğinin ve ilgili oyunun temel hedefinin de Rusya olduğunun altını çizerken, Kremlin’e karşı bazı ekonomik yaptırımları hayata geçiren AB ve ABD’nin, Rusya’yı uçurumdan aşağı sürüklemek maksadıyla yürüttükleri faaliyetlerin de bu durumun açık bir kanıtı olduğunu belirtiyorlar.

KREMLİN KARTINI KULLANMIYOR

Rusya’nın petrol fiyatlarındaki düşüş sebebiyle ciddi kayıplara uğramakta olduğunun ifade edildiği makalede, Moskova’nın petrol üretimini düşürmek suretiyle pazara doğrudan etki edebilme imkanına sahip olduğu, ancak böyle bir hamlenin Suudi Arabistan için önemli avantajlar yaratacak olmasından ve mali bütçedeki birtakım kısıtlamalardan ötürü Kremlin’in şimdilik bu kartı kullanmak istemediği belirtildi.

Rusya’nın mevcut süreçten yine de birtakım kazanımlar sağlamasının mümkün olduğunu yazan The Global Times, başta Çin olmak üzere Güneydoğu Asya bölgesindeki büyük enerji ithalatçıları ile geliştirilmekte olan ilişkilerin sözkonusu dönemde yaşanan kayıpları orta ve uzun vadede telafi edebileceğinin ve Rusya’nın bu sayede Avrupa’ya satmakta olduğu petrol ve gazda kısıtlamaya da gidebileceğinin altını çiziyor.

RUSYA'NIN KONUMU GÜÇLENECEK

Pazardaki etkinliğini arttıran Rusya’nın fiyatların normal seviyelere gelmesinin ardından çok daha güçlü bir konuma geleceğinin ifade edildiği makalede, şu an itibariyle Kuzey Amerika’daki petrol arama ve üretim faaliyetlerinin de önemli ölçüde kısıtlanmış olduğu ve bu sayede Moskova’nın sözkonusu süreçten nihai anlamda kazançlı çıkacağı belirtildi.

Batılı ülkelerin bu manada Rusya kadar geniş imkanlara sahip olmadığını yazan The Global Times, büyük enerji şirketlerinin yaşamakta olduğu krizin Batı'daki sermaye piyasalarda etkisini göstermekte olmasından dolayı, petrol fiyatlarındaki olası yükselişin Batılı ülkeler için mali bir felaketle sonuçlanabileceği ihtimaline de dikkat çekiyor.