Rusya’da yüzde 70 zam yapan şeker firmaları davalık

338

Ukrayna krizi, yaptırımlar, petrol fiyatlarının düşmesi ve rublede yaşanan devalüasyon nedeni ile enflasyonun fırlaması Rus yetkilileri tedbir almaya zorluyor.

Rusya Tekelle Mücadele Servisi’nin iki haftadır devam eden denetimleri sonuçlandı. Bazı gıda ürünlerinde yüzde 50’den fazla zam yapılması nedeni ile davalar başladı. İlk davalar ise yüzde 70 zam yapan şeker firmalarına yönelik.

Rusya’da geçen yıl enflasyon rakamları yüzde 11,4 olarak gerçekleşti. Gıdada artış ise yüzde 15,9. Ancak şeker geçen yıl yüzde 40’dan fazla zamlandı. Son birkaç ayılık dönemde ise Rusya’nın birçok kentinde zamlar yüzde 70’leri buldu.

The Moscow Times’a göre sadece Kaluga bölgesinde Kasım ayından bu yana şeker fiyatları yüzde 70 arttı. Tüketiciler Tekelle Mücadele Servisi’ne şikayet dilekçeleri gönderiyor.

Şeker firmaları ile ilgili ilk dava geçen hafta Penza’da açıldı. Bölgede faaliyet gösteren 3 şirketin aralarında anlaşarak fiyatları yükselttikleri iddia ediliyor. Rusya Tekelle Mücadele Servisi verilerine göre son haftalarda farklı bölgelerde gıda üreticilerine yönelik benzer 10 dava daha açıldı. Şirketlerin suçlu bulunması durumunda gelirlerinin yüzde 15 ile cezalandırılacaklar.

Rusya Başsavcılığı da marketlerde son haftalarda denetimlere başladı. Fiyatların yüzde 50’lere kadar artması vatandaşın tepkisine neden oluyor.

Rusya bazı sosyal gıda ürünlerinde fiyatların bir ay içinde yüzde 30’dan fazla artmasını yasaklıyor.