Türk gıdacılar Rusya pazarında uzun vadeli program yapmalı

251

Ukrayna krizi nedeni ile Batılı ülkelerden gıda alımını durduran Rusya pazarında Türk gıdacılar henüz fırsatları değerlendiremedi. Rusya’ya sektör araştırması için yoğun heyetler gelmeye devam ediyor.

Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Kaya Üzen başkalığında 12 kişilik iş adamı heyeti Rus Türk İşadamları Birliği’ni (RTİB) ziyaret etti. Toplantıya ev sahipliği yapan RTİB Başkan Vekili Sabahaddin Yavuz, Rusya ekonomisinde son dönemde yaşanan gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Rublede yaşanan devalüasyon sonrası bir panik havasının raflara yansıdığına değinen Yavuz, piyasanın iyi araştırılmasını, kısa vadeli fırsatlardan yararlanmak yerine uzun vadeli sürdürülebilir strateji ve projelerle Rusya’da var olması söyledi.

Türkiye’den Rusya’ya yapılan ihracatta gıda sektörünün olması gerekenin çok altında olduğuna değinen Yavuz, “Daha fazla ihracat için strateji geliştirilmeli. Rusya son dönemde Türkiye’ye bu konuda kapıları açtı.” bilgisini paylaştı.

Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Üzen de yaptığı değerlendirmede, Rusya’da ki gelişmeleri yakından takip ettiklerini ve son yaşanan ambargo vesilesi ile gıda ürünlerinde fırsat oluştuğunu ve bu fırsatın Türk gıda üreticileri tarafından iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Katılmış oldukları fuarda ileriye dönük bir çok temasın gerçekleştiğini ve bu temasları Türkiye’ye dönünce de devam ettireceklerini belirten Üzen, Rusya’ya ürün satmak için arzulu ve istekli olduklarını ve bunu en kısa zamanda pratiğe dönüştüreceklerini vurguladı.