Petrol varil fiyatları 20 dolara kadar düşebilir

394

Rusya Maliye Eski Bakanı Aleksey Kudrin petrol varil fiyatlarının kısa süreliğine de olsa 20 dolara kadar düşebileceğini söyledi.

Mahaçkale’de basına değerlendirmede bulunan Kudrin, kısa süreliğine de olsa petrol varil fiyatlarının 20 dolar seviyesine inebileceğini, bir çok uzmanın bu süreyi birkaç aydan fazla olmasını beklemediğini kaydetti.

Petrol varil fiyatlarının 60 dolar seviyesine dönmesinin çok anlamlı olmadığını kaydeden Kudrin, “fiyatların yükselme ihtimali kadar düşme riski de var” değerlendirmesinde bulundu.

Petrol fiyatlarının aşağı doğru gitmesi için çok sayıda etkenin oluştuğuna dikkat çeken Kudrin, “Önümüzdeki 2-3 yıl içinde dalgalanma devam eder. Sonrasında herkesin kabul edebileceği uzun vadeli yeni fiyatlar oluşur.” dedi.

Brent çıkışlı petrol 60,34 dolardan, Ural tip petrol de 58,7 dolardan satılıyor. Ocak ayında Brent tip petrol 47 dolara kadar gerilemişti.

Rusya hükümetinin petrol varil fiyatlarının mevcut seviyede kalacağını öngördüğünü belirten Kudrin, “Petrol fiyatlarının geleceği ile ilgili tahmin zor. Uzun dönem 40 dolar seviyesinde kalabilir. Ya da 80 dolara çıkabilir.” ifadelerini kullandı.

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, petrol varil fiyatlarının 50 dolar olması durumunda Rusya bütçesinde gayri safi milli hasılanın yüzde 3,8’i kadar açık oluşabileceğini ifade etmişti. Rusya ekonomisi de yüzde 3,5 seviyesinde küçülmesi bekleniyor.