Rusya, Mısır'la ticareti geliştirmek için 4 anlaşma imzaladı

255

Mısır ile Rusya arasında "gümrük ihlallerini önlemek ve idari engelleri kaldırmak" için işbirliğini öngören 4 anlaşma imzalandı. Anlaşmayla, Mısırlı üreticiler, Rus pazarına daha çok ürün ihraç etme fırsatı yakalayacak.

Mısır Maliye Bakanı Hani Kadri Demyan, yaptığı yazılı açıklamada, iki ülke arasındaki ticari hareketliliğin kolaylaştırılması yönünde tüm gerekli adımları atmaya istekli olduklarını belirtti.

İki ülke gümrük idarelerinin, "ihlalleri önlemek" için idari iş birliğini ön gören 4 anlaşma imzaladığını aktaran Demyan, bunun, Mısır ürünlerinin Rusya'ya ihraç edilmesinin önündeki idari engelleri kaldırma konusunda da önemli bir adım olduğunu vurguladı.

ANLAŞMANIN HEDEFLERİ

Demyan ayrıca "Mısır ve Rusya hükümetlerinin ticaret ve yatırım iş birliği teşviklerinden yararlanan Mısırlı üreticiler, devasa Rus pazarına daha çok ürün ihraç etme fırsatı yakalayacak" ifadesini kullandı.

Rusya Federal Gümrük Dairesi Başkanı Andrey Belyaninov da söz konusu anlaşmaların hedefinin, Mısır ürünlerinin Rus pazarına açılmasını kolaylaştırmak ve iki ülke arasındaki ticari akışa engel olan idari işlemleri kaldırmak olduğunu aktardı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 9-10 Şubat'ta gerçekleştirdiği Kahire ziyaretinde de iki ülke arasında Mısır'da nükleer santral kurulmasını öngören mutabakat zaptı imzalandığı açıklanmıştı.