Rusya'ya ihracatta devlet taraf olmalı

99

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) öncülüğünde Moskova’ya giden Türk tekstilciler; Rusya’ya hızla düşen ihracatın sebeplerini ve çözüm yollarını yerinde inceledi.

İTHİB Başkanı İsmail Gülle, “Rusya krizinde devlet taraf olacaksa şimdi tam zamanı. Tercihli Ticaret Anlaşması bir yol haritası olmalı.” dedi. Rusya’da yerleşik Türk firmalarının bir anda artan maliyet ve kur etkisiyle ettikleri zararı, kısa vadeli çözümlerle gidermeye çalıştıklarını söyleyen Gülle, Rusya ile yapılacak bir tercihli ticaret anlaşmasının, iyi bir yol haritası olacağını çözüm yolu olarak sundu.

İsmail Gülle, Moskova’da yaptıkları temaslarda, krizin artık dip yaptığı kanısına vardıklarını söyledi. Türk Lirası ve ruble ile yapılacak ticaretin çözüm yolunda katkı sağlayacağını ifade eden Gülle, “Rusya pazarı sektörümüzün uzun yıllardır faaliyet gösterdiği ve başarılı olduğu bir pazar. Bu pazarı kaybetmek istemiyoruz. Burada yaşanan olumsuzluklar doğrudan tüm sektörü etkiler. Şu an için kriz dip yaptı artık devlet desteğiyle krizin fırsatına odaklanmalı. Rusya pazarının geleceğine inanıyoruz.” diye konuştu.

Özel bir firma tarafından işletilen ve birtakım sorunların yaşandığı Basitleştirilmiş Gümrük Hattı’nın; Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından kurulacak ve kâr amacı gütmeyen yeni bir şirket tarafından işletilecek olmasını olumlu bulduklarını söyleyen Gülle, sorunlar nedeniyle sistemden çıkan firmaların tekrar bu sisteme geçeceklerini belirtti. Gülle, İTHİB olarak, sorun olan pazarlarda çözüm yollarının ivedilikle bulunması için gerekli çalışmaları sürdüreceklerini de sözlerine ekledi.