Rusya’da bir müşteri banka hatasından 200 bin dolar “kazandı”

312

Rusya’nın Perm şehrinde bir vatandaş, Sberbank’da gerçekleşen bir kur hatasından dolayı 10 milyon ruble (200 bin dolar) kar elde etti. Ancak Sberbank yetkilileri işlemin bir hata olduğunu belirterek parayı vermeyince konu mahkemeye taşındı.

Çarşamba günü Rusya’da çok ilginç bir mahkeme görüldü. Perm şehrinde bir firmada mühendis olarak çalışan Aleksey İvantsov geçen yıl 22 Aralık sabahı uyandığında bilgisayarının monitörüne baktı ve gözlerine inanamadı. Sberbank’ın çevrimiçi işlemler bölümünde Danimarka Kronu’nun (DKK) normalden çok daha ucuz bir fiyata satıldığını gördü. Bir kron yalnızca 1,8 ruble fiyatındaydı. Yıllardır borsa ile ilgilenen Aleksey, kronun normal değerinin 10 rubleden fazla olduğunu biliyordu ve hiç vakit kaybetmeden elindeki tüm parayı alarak bankaya gitti. Hemen bir kron hesabı açtıran Aleksey, 1,8 milyon rubleye 980 bin kron satın aldı.

Banka şubesine vardığında belki bir yanlışlık olabileceğini düşünen Aleksey, ilk etapta denemek için sadece 350 ruble vererek 630 kron satın aldı. İşlemin belirtilen kur üzerinden başarıyla gerçekleştirildiğini gören müşteri elindeki tüm parasıyla tam 980 bin Danimarka kronu satın aldı.

Akşam eve geldiğinde internet hesabına giriş yapamayan Aleksey durumu avukatına bildirdi ve ertesi gün banka şubesine gitti. 1,8 rubleden aldığı kronların 9,3 ruble olduğunu gören Aleksey, tüm parasını çekmek istedi. Ancak banka yetkilileri Aleksey’e dün yaptığı kron satın alma işleminin iptal edildiğini ve rublelerinin hesabına geri yatırıldığını söyledi. Aleksey, kron satın aldığı 1,8 milyon rubleyi geri vermeyi teklif eden bankanın önerisini reddetti.

Aleksey paranın peşine düştü

Olaydan sonra bölge mahkemesine giden Aleksey, avukatı araçlığıyla Sberbank’ı mahkemeye verdi. 13 Mayıs günü görülen mahkemede, bankanın kendisine tazminatla birlikte 20 milyon ruble ödeme yapması gerektiği belirten müşterinin gerekçelerine göre Sberbank taahhüdünü yerine getirmedi.

Aleksey’in avukatının ifadelerine göre vekilinin hiçbir Sberbank çalışanıyla tanışıklığı yok. Avukat, “Vekilim durumu fark edince ilk önce elindeki parayla şubeye giderek, parayı hesabına yatırdı. Sonra diğer bankaya giderek oradaki parasını da çekti ve yine buraya yatırdı. Buraya yatırmasının nedeni bu şubenin onun yaşadığı yere yakın olması.” savunmasını yaptı.

Mahkeme kararı 25 Haziran 2015 tarihine ertelendi. Rusya’nın en büyük bankası Sberbank, durumun Merkez Bankası kurlarından kaynaklanan bir hatadan meydana geldiğini belirtiyor.

Durumu başkaları da fark etti

22 Aralık günü Perm şehrinde, Manastır sokağında bulunan Sberbank şubesi en yoğun gününü geçirdi. Krondaki anormal düşüşü fark eden sadece Aleksey değildi. Bazı banka çalışanları ve müşterilerden de durumu fark edip satın almak isteyenler oldu.

Sberbank’da görev yapan 22 yaşındaki Marina Radostyeva ve 30 yaşındaki Anna Şişova’da durumu fark ederek hemen kron hesabı açtı. Birbirlerine hesap açan ancak daha sonra anlaşılabileceğini düşünerek korkup hesapları kapatan görevliler tekrar başka isimler üzerine kron hesabı açtı. Hemen sonrasında ise başka bir banka çalışanı 36 yaşındaki Mariya Kuznetsova, eşinin adına bir hesap açtı.

Bu iş günü içerisinde toplamda 3 Sberbank çalışanı 12 farklı isimde kron hesabı açtı. Ancak merkezden durumu fark eden yetkililer saat 19.00’a doğru şubeye bir yazı gönderdi ve gün içerisinde yapılan tüm kron işlemlerini iptal etti.

Banka yetkililerine göre gün içerisinde bankadan kron alan herkes akraba veya birbirini tanıyan kişiler. Kur hatasının bankaya 24 milyon rubleye mal olduğu belirtiliyor.