“Rusya’da 5 yıl içinde 500 banka kapanabilir”

126

Rusya’nın ikinci büyük bankası VTB’nin Başkanı Andrey Kostin, önümüzdeki 5 yıl içinde Rusya’da 500 kadar bankanın kapanabileceğini söyledi. Kostin’e göre Rusya Merkez Bankası’nın bankacılık sisteminde yaptığı düzenlemeler ve ekonomik kriz küçük ölçekli bankaların kapanmasına neden olacak.

Interfax’ın haberine göre Kostin, “Rusya’da şu an çok sayıda banka var. 800’ün üzerinde. Bu rakam 500 kadar azalabilir. Rusya Merkez Bankası’nın düzenlemeleri ve ekonomik kriz nedeni ile bir çoğu verimsiz hale gelecek ve nakit sorunu yaşayacak.” dedi.

Haziran 2013’de Rusya Merkez Bankası Başkanlığı’na gelen Elvira Nabiullina 2013’de 29 ve 2014’de de 89 bankanın lisansını farklı gerekçelerle iptal etmişti.

Rusya Merkez Bankası verilerine göre bu yıl içinde 40 kadar bankanın lisansının iptal edilmesi bekleniyor. 183 banka ise nakit yetersizliği nedeni ile denetim altında.

Rusya Merkez Bankası geçen hafta Moskova merkezli Klientski, Stari Kreml ve Gagarinski bankaları ile Krasnodar merkezli ENO Bankası’nın lisanslarını iptal etti.

RBC’ya konuşan Nabiullina, Rusya’da kaç banka olması gerektiği konusunda herhangi bir planları olmadığını ifade etmişti.

Ukrayna krizi, yaptırımlar ve petrol fiyatlarının sert düşmesi nedeni ile Rusya ekonomisinin bu yıl yüzde 3-4 civarında küçülmesi bekleniyor.