Rusya Müftülüğü İslami Banka kurulmasını talep etti

67

Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynutdin, Avrupa ülkeleriyle ABD’de olduğu gibi Rusya’da da aktif olarak İslami bankacılığı geliştirmeye çağırdı.

Rusya’da İslami bankacılığın uygulanması konusu, özellikle Batı ülkelerinin Rusya’ya yaptırım kararları almasıyla gündeme gelmişti.

Rossiya 24 televizyonuna konuşan Gaynutdin, “Burada mümkün olduğunca kısa sürede İslami bankaları açmalıyız. Paris’te, Londra’da, Washington’da bu tür bankaların sayıları çok. Şimdi Almanya’da, Belçika’da ve diğer ülkelerde de açılıyor. Neden Batı bunu hemen alıp yapıyor, biz ise Rusya’da halen koşmaya hazırlanıyoruz? Ne zaman koşacağımızı da bilmiyorum” dedi.

Halihazırda Rusya’da İslami bankacılığın uygulanma olasılığı üzerinde Rusya Merkez Bankası, Maliye Bakanlığı, Ekonomik Kalkınma Bakanlığı temsilcileriyle milletvekilleri ve senatörlerden oluşan özel çalışma grubu çalışıyor.

İslami bankacılığın dünya genelindeki kalemler toplamı, 1-2 trilyon dolar olarak tahmin ediliyor. İslami bankaları, sadece İslam İşbirliği Teşkilatı ülkelerinde değil, İngiltere, Almanya ve Singapur gibi diğer ülkelerde de faaliyet gösteriyor.