Rusya, Türk Akımı sözleşmesini Ankara'ya gönderdi

75

Rusya’nın 4 ayrı hattan oluşacak Türk Akımı doğalgaz projesinin ilk hattıyla ile ilgili hükümetler arası sözleşmeyi Türkiye’ye gönderdiği ifade edildi.

Ria Novosti haber ajansına konuşan Rusya Enerji Bakanlığı'ndan bir kaynak, Türk Akımı ile ilgili Moskova-Ankara görüşmelerini değerlendirdi. İsmini açıklamayan kaynak, “İlk hatla ilgili önerimizi hazırladık ve Türkiye’ye gönderdik.” dedi.

Boru hattının 4 koladan oluşacağını hatırlatan Rus yetkili, “Daha önce Türk Akımı’nın inşaatıyla ilgili hükümetler arası sözleşmenin hazırlanarak imzalanması planlanıyordu. Burada 4 hattın hepsi de olacaktı. Fakat, Haziran ayında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Rusya ve Türkiye arasında yapılan son görüşmelerden sonra aşamalı şekilde adım atılması kararlaştırıldı. Biz aşamalı olarak adım atmaya hazırız. Rusya olarak ilk hatla ilgili öneri şeklinde sözleşmeyi hazırladık. Diğer hatlar ilgili artık ayrıca hükümetler arası sözleşmeler olacak. Bu arada ilk hat Türkiye’nin kendi ihtiyaçları için öngörülmekte. Belgeyi Ankara’ya gönderdik.” şeklinde konuştu.