Türkiye: gönderdik; Rusya: ulaşmadı

94

Reuters ajansının haberine göre Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesi için imzalanması hedeflenen anlaşmanın taslağını Rusya'ya gönderdiklerini açıkladı.

Bakan Yıldız, şu anda Rusya'dan taslağa yanıt beklediklerini ifade etti. Rusya'dan yapılan gaz ithalatını da değerlendiren Taner Yıldız, son 5-6 aylık dönemde Rusya'dan alınan gaz miktarında yüzde 8 düşüş kaydedildiğini söyledi.

Türk Akımı hattının inşasına haziran ayında başlanması gerekiyordu ancak proje hâlâ müzakere aşamasında.

Türk Akımı projesi, Rusya'dan Karadeniz üzerinden Türkiye'ye yıllık 63 milyar metreküp gaz kapasiteli boru hattının inşaatını öngörüyor. Yaklaşık bin 100 kilometrelik hat, dört koldan oluşacak ve Türkiye-Yunanistan sınırına 47 milyar metreküp gaz ulaştıracak. Türkiye-Yunanistan sınırında doğalgaz terminalinin kurulması ve AB ülkelerinin bu gazı kendi olanaklarıyla topraklarına ulaştırılmaları öngörülüyor.

RUSYA: HENÜZ BİZE ULAŞMADI

Öte yandan Rusya Enerji Bakanlığından bir kaynak, Ria Novosti ajansına yaptığı açıklamada, Türkiye’den anlaşma taslağı almadıklarını söyledi. Rus yetkili, “Bize henüz bir belge ulaşmadı” dedi.