Moskova’da ekonomik kriz nedeni ile mağazalar kapanıyor

419

Her ne kadar Moskovalı gayrimenkul sahipleri kiracılarına çok olumlu teklifler sunuyor olsalar da, Moskova’nın merkezi caddelerindeki mağazalar ekonomik krizden dolayı bir bir kapanıyor.

Colliers International Gayrimenkul Danışmanlığı’nın hazırladığı rapora göre, yılın ilk yarısında Moskova’nın merkezindeki ana mekânlardaki boşluk oranı 2009’dan bu yana en yüksek seviyeye çıkarak yüzde 11,8’e ulaştı. Raporda ayrıca Moskova’nın merkezindeki bazı bölgelerde boşluk oranının yılbaşından itibaren iki buçuk kat arttığına dikkat çekildi.

Rapora göre merkezi caddelerden Bolshaya Lubyanka Caddesi yüzde 38, Sadovaya-Kudrinskaya Caddesi yüzde 30 ve Ostozhenka Caddesi ise yüzde 27 boşluk oranlarıyla Moskova’nın boş caddeleri oldu.

Ayrıca Rosstat Devlet İstatistik Hizmeti’ne göre Rusya’daki perakende ticareti yılbaşından bu yana yüzde 8 oranında düşüş gösterdi.

Bankalar ve giyim mağazaları başı çekiyor

Uzmanlar mağazalardaki boşluğun bu kadar yüksek olmasındaki en büyük etken olarak banka ve giyim mağazalarının kapanmasını gösteriyor. Uzmanlara göre bankalar boşluğun artmasındaki en büyük faktör, çünkü bankalar merkezi caddelerdeki perakende piyasasında önemli bir yer işgal ediyordu ve ekonomik krizden dolayı bankalar bazı şubelerini kapatmak zorunda kaldı.

Uzmanlara göre giyim mağazaları da ekonomik krizden en çok etkilenenlerden biri oldu. Çift haneli enflasyon rakamları ve gelir seviyesindeki azalma Rusları harcamalarını kısmak zorunda bıraktı.

Yeni adres alışveriş merkezleri

Colliers International’ın raporunda, perakende satıcılarının Moskova’nın merkezi caddelerinden ayrılarak diğer bölgelerdeki daha küçük binalara ya da alışveriş merkezlerine taşındıkları belirtildi. Rapora göre yılın ilk yarısında Moskova’da rekor bir artışla toplamda 343 bin metrekare alana sahip 6 yeni alışveriş merkezi açıldı.

Alışveriş merkezlerindeki kira ücretlerinin merkezi caddelere göre daha düşük olması ve merkezi caddelerdeki yüksek otopark ücretleri, alışveriş merkezlerini hem esnaf hem de müşteri açısından daha cazip kılıyor.