Rusya krizi Laleli'de yüzde 70-80 kayıplara neden oldu

339

Tekstil ticaretinin kalbi İstanbul Laleli’de esnaf, dövizdeki kur artışından ve Rusya’daki ekonomik krizden dolayı kepek kapatma noktasına gelmiş. Turistin de uğramadığı mağazaların kirası da dolar bazında.

Rusya’daki ekonomik krizle birlikte doların bir anda çok yüksek seviyelere ulaşması tekstil sektörünü kötü etkiledi. Başta Rusya olmak üzere birçok Avrupa ve Asya ülkesine tekstil ihraç eden Laleli esnafı, bu olumsuz durumdan dolayı satışlarda yüzde 70-80’e varan düşüşler yaşadı. 98 yılından bu yana en büyük krizin bu yıl yaşandığını kaydeden mağaza sahipleri, çareyi işçi çıkartmakta buluyor.

‘İşçi çıkartıyoruz’

13 yıldır Laleli’de 3 katlı mağaza işleten Murat Bulut, Rusya’daki ekonomik krizden dolayı işlerinde büyük düşüş yaşadığını söylüyor. Geçen yılın haziran ve ağustos ayları arasında 5 milyon dolar ciro yaptığını belirten Bulut, bu yıl aynı aylarda henüz 500 bin dolar ciroyu bulamadığını aktarıyor. Yaşanan bu krizin kendisini gibi birçok esnafı kötü etkilediğini vurgulayan mağaza sahibi, “3 katlı mağaza işleten biri olarak 17 işçim vardı. Krizden dolayı küçülme kararı aldık. 11 kişiyi işten çıkarmak zorunda kaldım. Buna rağmen işlerdeki düşüş devam ediyor. 3 katlı olan mağazamızın 2 katını kapatacağız” dedi.

Esnaf kepenk kapatıyor

Rusya’da yaşanan ekonomik krizden dolayı özellikle Rus müşterilerde alım gücünün düştüğünü belirten mağaza sahibi Ali Ökmen geçen yıla kıyasla ihracatta yüzde 70 düşüş yaşandığını söyledi. Geçen yılın üçüncü çeyreğinde net 2 milyon dolar ciro yaptığını söyleyen Ökmen, şu anda 400 bin dolar ciroya ulaşamadığını kaydetti. Piyasadaki bu krizden dolayı ise Laleli’de birçok esnafın kepenk kapattığını ifade etti.

Sokaklar bomboş

Başta Rusya ve Ukrayna arasındaki kriz olmak üzere Ortadoğu’daki çatışmalardan etkilenen Laleli esnafı büyük yara aldı. İhracatın yüzde 70’ini Rusya’ya yapan Laleli, son 3 ayda bu rakamın üçte birine dahi yaklaşamadı. Laleli’de cadde ve sokakların boş olması ise birçok esnafa dükkân kapattırdı. Boş dükkânlara müşteri bulmakta zorlanan mülk sahipleri, gelecek için daha fazla endişeleniyor.

‘20 bin dolar kira ödüyorum’

Doların yükselmesiyle ikinci bir darbe yediğini ifade eden esnaf Mehmet Bulut, “20 bin dolar kira ödüyorum. Doların 3 TL civarına çıkmasıyla beraber aylık kira ödemelerimde de yaklaşık 6 bin lira zarar ediyorum. Tek temennim piyasaların eski haline dönmesi” dedi.