Rusya’da McDonald’s’lar Türk sebzeleri kullanacak

146

Bir yıldır ambargo nedeniyle Avrupa’dan ürün almayan McDonald’s, Rusya restoranlarının salata menüsünü Türk sebzeler kurtardı. Şirketten yapılan açıklamaya göre, söz konusu restoranlara sevkiyat yapan Rus Belaya Daça şirketi, Türkiye’den sebze getirilmesi hususunda anlaştı.

Belaya Daça şirketi sahibi ve Denetim Kurulu Başkanı Viktor Semyonov, bu haberi doğrulayarak Türkiye’de orta firma kurduklarını da belirtti. Rus iş adamı, “Artık bizim ortak şirketimiz faaliyet gösteriyor, bir yıl içinde Türkiye’de kurduk. Kötü hava koşulları olasılığında sevkiyatı çeşitlendirmek amacıyla Mısır, Tunuz ve Fas’tan da üreticiler bulduk.” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kararıyla 6 Ağustos’tan itibaren Rusya Federasyonu’na sokulmaya çalışılan tüm Avrupa ürünlerini sınır kapılarında imha ediliyor.

Ukrayna krizi nedeniyle 25 Haziran’da Avrupa Birliği’nin Rusya’ya yönelik yaptırımları 6 ay süre ile uzatmasının ardından, Rusya hükümeti de tepki olarak Batılı ülkelere uyguladığı gıda ambargosunu 1 yıl daha uzatmıştı.