Rusya’da krizin etkisi 2016’da hafifler

266

Moskova Büyükelçiliği Ekonomi Müşaviri Samih Güven, Rusya ekonomisinde büyük potansiyellerin olduğunu, ancak krizin etkilerinin 2016’da da devam etmesinin beklendiğini söyledi.

Rus Türk İşadamları Birliği (RTİB)’de gerçekleştirilen toplantıda Türkiye ve Rusya’yı kıyaslayan Güven, “Yüksek teknolojiye sahip ürünlerin ihracatına baktığımızda Rusya’nın yüzde 8’lik bir payı olduğunu görüyoruz. Toplam imalat sanayi ihracatında hava, uzay, bilgisayarlar ve bilimsel enstrümanlar gibi ürünlerin payı yüzde sekiz. Türkiye’de mesela bu oran yüzde 1,8 seviyesinde, düşük. Patent başvuruları ve bilimsel makaleler konusunda da Rusya bizden önde.” dedi.

Ekonominin sağlam temeller üzerine kurulması için kaynaklara bağlılığın azaltılması gerektiğini hatırlatan Güven, “Rusya’nın ekonomik anlamda petrole bağlılığı var. Petrol düşünce büyüme küçülüyor, petrol yükselince büyüme artıyor. Rusya’nın bunu çözmesi gerekiyor. Petrol ve doğalgaz konusu bütçenin ve ihracatın çok önemli bir unsuru. Bütçenin yarısı buradan geliyor. İhracatın da yüzde 60-65’i buradan sağlanıyor.” şeklinde konuştu.

Petrol gelirlerine bağımlılık Rusya ekonomisini olumsuz etkiledi

Rusya’nın son on yılda petrol fiyatları sayesinde gelirlerini çok yükselttiğini ve buna Rus halkının alıştığını söyleyen Güven, ülkede bu durumun sıkıntılarının yaşandığını belirtti. Güven’e göre belli bir tüketim kalıbına alıştıktan sonra geriye dönmek çok zor.

İşsizlik oranlarına da değinen Güven, “Türkiye ile kıyaslarsak işsizlik oranı Rusya’da çok az. En son rakamlar %5,3 seviyesinde. Ekonomi teorisinde yüzde 4-5 seviyeleri doğaldır zaten.” dedi. Güven, “Fakat enflasyon çok arttı. Geçen sene yüzde 6’dan 11’e geldi. Biraz gerileyecek gibi gözüküyor ilerde, daha artmaz. Artan gıda enflasyonu da azalmaya başladı şu anda. Elektronik ürünlerde çok fazla arttı, kurdan dolayı.” açıklamalarında bulundu.

Rusya’nın potansiyel bir ülke olduğunu ifade eden Güven, ”Uzun vadede yatırım, ticaret ve üretim imkânları olacaktır, değişen dengeleri iyi takip etmek gerekiyor. Ancak araştırmalara baktığımız zaman Rusya’da 2016’da da sorunların devam edeceğini söyleyebiliriz.” dedi.