Novak: Kapasite artarsa ek indirim olabilir

74

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Türkiye'ye sevk edilen doğalgazda fiyat indiriminin hacmin arttırılması ve yeni yatırım projelerinin hayata geçirilmesiyle ele alınabileceğini söyledi.

G20 Enerji Bakanları Toplantısı için geldiği İstanbul'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Novak, "Altını çizmek isterim ki, bugün için doğalgaz fiyatı petrol ve petrol ürünlerine bağlı olarak formüle ediliyor. Yani, Türkiye için verilen fiyat, petrol ve petrol ürünlerinin fiyatlarındaki düşüşe bağlı olarak indirildi. İlave indirim, hacmin yükseltilmesi ve yeni altyapı projelerinin hayata geçirilmesi halinde konuşulabilir" dedi.

'TÜRK AKIMI'NDA EN AZ İKİ KOL OLMALI'

Novak, Türk Akımı anlaşmasında hattın kaç koldan oluşacağı konusunun henüz netleşmediğini belirtti.

Rus bakan, "Hükümetlerarası anlaşmada farklı alternatifler üzerinde duruluyor. Biz, en az 2 kolu kapsayan bir anlaşma imzalanması gerektiğini düşünüyoruz. Bir kol Türkiye, bir kol da Doğu Avrupa için. Her bir kol 15,75 milyar metreküplük kapasiteye sahip olacak" dedi.

'İKİ KOL TÜRKİYE'NİN AVANTAJINA'

Rusya Enerji Bakanı, Türk Akımı'nın 2 koldan oluşması halinde bunun Türkiye'nin avantajına olacağını belirttti. Novak, "Bu sayede Türkiye'ye doğalgaz sevkiyatı artacak. Ayrıca Avrupa'ya doğalgaz sevkiyatı mümkün olacak ve Türkiye, 'hub' ülke konumuna gelecek" diye konuştu.

Novak, anlaşmanın nihai hali için Türkiye ve Rusya'nın çalışmalara devam etmesi gerektiğini de kaydetti.

'TÜRKİYE, UKRAYNA ÜZERİNDEN GAZ ALMAK ZORUNDA KALMAYACAK'

Novak, Türk Akımı ile birlikte Türkiye'nin Ukrayna üzerinden aldığı 10 milyar metreküplük doğalgaz transitine ihtiyacı kalmayacağını söyledi. Rus bakan, Türkiye'ye gönderilen doğalgaz hacminin 3 milyar metreküp arttırılacağını da sözlerine ekledi.