Rusya krizi bavul ticaretini vurdu

187

Türkiye'nin ihracatı bu yıl 2012'deki 146 milyar dolarlık seviyenin bile altına inecek. Ülkenin bavul ticareti de ilk 8 ayda 2014'e göre yüzde 32 eridi. “Bavul ticareti sadece Rusya demek değil.” diyen esnaflar, “Bavul ticaretinin erimesinde Türkiye'nin komşularıyla izlediği politikaların da etkisi var. Yüzde 10 işe razıyız ama o bile yok.” diyor.

Rusya'da yaşanan kriz, ihracatla birlikte bavul ticareti yapanları da vurdu. 2013'ün Ocak-Ağustos döneminde Rusya'ya 4,5 milyar dolarlık ihracat yapan Türkiye'de bu rakam 2014'ün aynı döneminde 4 milyar dolar seviyesine gerilerken 2015'te dip yaptı. Türkiye, bu yılın ilk 8 ayında Rusya'ya sadece 2,4 milyar liralık ihracat gerçekleştirebildi. Bu rakam, geçen yıla göre yüzde 39, 2013'e göre ise yüzde 50'den büyük bir kayba işaret ediyor. Merkez Bankası'ndan alınan bilgilere göre ise Türkiye'nin bavul ticareti Ocak-Ağustos 2015'te geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 32 azaldı. Türkiye'nin geçen yılın ilk 8 ayında 5 milyar 866 milyon dolar olan bavul ticareti, bu yılın aynı döneminde 3 milyar 962 milyon dolarda kaldı. Bu durum en çok esnafı zora düşürdü. İçinde bulundukları durumu, “Her gün ümitle işe gidiyoruz, ‘Bugün mutlaka bir şeyler olur.' diyerek. Yüzde 10 bile iş olsa bizim çarkımızı döndürmeye yeter. Ama olmuyor. Sıfırın altında tabiri caizse.” sözleriyle anlatan bir ticaret adamı, “Rusya'daki krize Suriye'deki olaylar ise tuz biber oldu. Biz neyi düzeltmeye çalışıyorsak bozuyoruz. Biz gittikçe kötü olunca ceremesini de halk çekiyor. Sözün kısası esnaf perişan durumda.” dedi. Konu hakkında açıklama yapan Süleyman Şah Üniversitesi İktisat Bölüm Başkanı Doç. Dr. Fatih Macit'e göre zayıf seyreden petrol fiyatları sebebiyle önümüzdeki aylarda da bavul ticaretinin baskı altında kalacağını düşünüyor.

resim tanımı girin

Rusya'nın ve Rusların Türkiye'nin bavul ticaretindeki etkisi oldukça fazla. Ancak bavul ticareti Rusya ile sınırlı değil. Yurtdışından gelen çok sayıda insan, yanlarında getirdiği ikinci el ya da kullanılmamış malları Türkiye'de satıyor. Karşılığında ise Türkiye'den tekstil, deri, ayakkabı gibi Türkiye'nin kıyas olarak kaliteli ve ucuz olduğu ancak ülkelerinde pahalı ürünleri tercih ediyor ve geri döndüklerinde bunları satıp kârını realize ediyor. Bavul ticaretinin Türkiye üzerinde pek çok merkezi bulunuyor. Ancak bavul ticaretinin kalesi olarak İstanbul'daki Laleli, Merter ve Osmanbey gibi merkezler gösteriliyor.