Rusya'nın Türkiye'deki bankası yolsuzlukları yazılımla tespit ediyor

200

Bankacılık teknolojilerindeki çalışmalar için verilen European Financial Management Association (EFMA) ödül töreni için Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da bulunan Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, Türk bankacılık sisteminin ürün ve hizmet sunumunun, teknolojide geldiği nokta açısından dünyanın bir adım ilerisinde olduğunu söyledi.

3-5 yıla kadar tüm satış ve hizmet modelinin değişeceğini aktaran Ateş, bunun da teknoloji sayesinde gerçekleşeceğini anlattı. Tüm ürünleri tek bir platformda topladıkları bilgisini veren üst yönetici, ürünlerinde yapay zekâyı bile kullandıklarını şu örnekle anlattı: “İç yolsuzluğu engelleme modülü geliştirdik. Kullanıcılara birbirini tamamlayan farklı sorular sorarak anormallik olduğunda anlıyoruz. Böylece kötü niyetli hareketleri kaynağından engelliyoruz.”

Yazılım, iç denetleme olmadan yolsuzluk girişimini yakalayabiliyor. Sosyal medyadaki hareketlilikten borçluluk durumuna kadar bir dizi parametre gözlem altına alınarak yolsuzluk olmadan yönetilebilir sayıda şüpheyi teftiş kurulunun önüne gönderiyor. İhtiyaç sahibinin bu tür işlere karışmasının daha yüksek ihtimal olduğu gerçeğinden yola çıktıklarını dile getiren Hakan Ateş, 1-2 bin lira çalındığı durumlarda arkasının gelme ihtimalinin yüksek olduğunu, bu yüzden de bu yazılımın önleyici vazife üstlendiğinin altını çizdi. Daha önce 30 milyon liralık yolsuzlukla karşı karşıya kalan bankada programın çalıştığı şubattan beri geçen 8 ayda bu oran 2 milyon liranın altına inmiş.

*KAMU DÂHİL HER YERE ENTEGRE EDİLEBİLİR*

Denizbank, yolsuzluk engelleyici yazılımı 500 bin dolara satıyor. Hakan Ateş, “Bu modül her yere entegre edilebilir. Talep olursa kamu kurumlarında da kullanılabilir.” dedi. Bankaların sayısız saldırıya muhatap olduğunu aktaran Ateş, bu yıl program sayesinde 7 kişiyi yakalattıklarını açıkladı.

Denizbank'ın çatı kuruluşu Rus Sberbank'a bile iş yaptığını belirten Ateş, Almanya'da sistemi kendilerinin kurduğunu, bunun da parasını aldıklarını aktardı. EFMA ve yönetim danışmanlığı şirketi Accenture tarafından düzenlenen bankacılıkta İnovasyon Ödülleri 2015'te Denizbank, en büyük ödül olan ‘Küresel Mucit' (Global Innovator) unvanına layık görüldü. EFMA İnovasyon Ödülleri'ne bu yıl 61 ülkeden 212 finans kurumu 500'ü aşan proje ile katıldı. Katılımcılar arasında 12'si banka olmak üzere Türk 13 finans kurumu yer aldı.