Yaptırımlar ‘Made in Russia’ için fırsat oldu

159

Rublenin geçen yıl devalüasyon yaşamasının ardından Rus markaları dünya pazarındaki avantajlarını genişletmeye başladı. Dünya Bankası ekonomi uzmanı Birgit Hansi Brookings Enstitüsü için yazdığı makalesinde rubledeki sert düşüşün Rusya ekonomisi için yeni fırsatlar ortaya çıkarabileceğini yazdı.

Hansi yazısında şu satırlara yer verdi: “Son yıllarda ilk kez ‘Made in Russia’ yeniden global bir marka olabilmek için iyi bir şans yakaladı. Değeri düşen rublenin bazı endüstriler için fiyat avantajı oluşturmasıyla birlikte belirli sektörlerde üretim yatırımları arttı ve ihracat hacmi genişlemeye başladı”.

Ekonomi uzmanı, Rusya’nın Bağımsız Devletler Topluluğu dışında da madencilik, kimya ve makine üretim sektörlerinde ihracatını artırdığına dikkat çekti. Hansi ayrıca rubledeki devalüasyonun pozitif etkilerinin sınırlandırılmadığını, yatırımların artması durumunda enerji dışı sektörlerde faaliyet gösteren Rus şirketlerinin kısa dönemde ihracatlarını artırabileceğini yazdı. Hansi bazı endüstrilerin de dünya pazarındaki rekabet güçlerini artırmak için ek yatırımlara ihtiyacı olduğunun altını çizdi.

2015 yılının ilk yarısında Rusya’nın ihracatı yüzde 1,7 oranında artmıştı.

Dünya Bankası ekonomisti ayrıca birçok konunun Rusya’nın yapısal reform takviminde ilerlemesine bağlı olacağını yazdı. Bu konunun Rusya’nın üzerinde çalışacağı ve son zamanlarda Dünya Bankası 2016 İş Yapma Kolaylığı Sıralamasında da tanınan uzun vadeli gündemi olduğunu belirtti.

Birgit Hanse yazsısını, “Tüm bunlardan sonra ‘Made in Russia’ markasını büyümesi için gerekli şartlar oluşacaktır” cümlesiyle sona erdirdi.