Rusya krizi, Türkiye'de meyve ve sebzeyi ucuzlattı

314

Kış aylarının gelmesiyle artması beklenen meyve sebze fiyatları, Rusya'nın ihracat ürünlerini geri çevirmesiyle düşmeye devam ediyor.

Antalya Toptancı Hali'nde 24 Kasım'da 2,20 TL seviyesine çıkan domatesin fiyatı 30 Kasım itibariyle neredeyse yarı yarıya düşerek 1,20 liraya kadar geriledi. Fiyatlardaki düşüş meyvelere de yansıdı.

Türkiye'nin 24 Kasım'da Rusya'ya ait uçağı düşürmesiyle başlayan siyasi gerilim ihracatçı ve üreticileri üzerken tüketiciyi sevindirdi. Antalya Toptancı Hali'nde meyve sebze fiyatları 24 Kasım'a oranla düştü. Antalya Toptancı Hali'nin 30 Kasım fiyatları ile 24 Kasım tarihlerindeki bazı meyve ve sebzelerin fiyatındaki değişim şu şekilde oldu:

Renkli dolmalık biberin kilosu 5,50 liradan 3,50 liraya kadar düştü.

Normal dolmalık biber fiyatı ise 3,60 liradan 1,50 liraya kadar geriledi.

Sivri biberin fiyatı yaklaşık 80 kuruş düşerek 1,50'ye kadar geriledi.

Tüketiciler tarafından sıklıkla tercih edilen ürünlerden domates ise 2,20 liradan 1 liralık düşüşle neredeyse yarı fiyatına alıcı buluyor.

Lüks sofraların tercihi olan çeri domates de 1 lira düşerek 3,50-4 lira seviyesine gerildi.

Salatalığın fiyatında ise 40 kuruşluk bir düşüş gözleniyor. Bu ürün ise 1,40 liraya kadar satışa sunuluyor.

Salataların vazgeçilmesi kıvırcık marul ise 50 kuruşluk bir düşüşle 70 kuruştan alıcı buluyor.

Fiyatı düşen ürünler arasında patlıcan da yer alıyor. Önceki hafta 2,50 liraya kadar alıcı bulan bu ürün 1 liraya kadar düştü.

Meyve fiyatlarındaki düşüş de gözle görülebilir bir seviyede.

Ayva 4 liradan 2,50 liraya, elma ve limon 2,50'den 1,80 liraya, mandalina ise 1,80'nden 1.70 liraya geriledi. Sıkmalık portakalın fiyatında ise 10 kuruşa varan bir indirim söz konusu. Kısa süre önce 5,50 liraya satılan siyah üzüm, 3 liraya kadar düştü.

İHRACAT ÜRÜNLERİNDE İNDİRİM

İhracata gönderilen ürünlerin 24 Kasım ve 30 Kasım kilogram fiyat karşılaştırması ise şu şekilde yansıdı: Domates 1,60'tan 1,30 liraya, kokteyl domates (yuvarlak) 2,50 liradan 1,50'ye, kokteyl domates (oval) 2,70 liradan 1,70'e düştü. Dolma biber 3 liradan 1,50 liraya, kapya biber 2,80'den 2 liraya, çarliston, 1,40'tan 1,30'a, kalın sivri biber 1,70'ten 1,50 liraya, ince sivri biber 2 liradan 1,70'e, üçburun biber ise 2 liradan 1,80 liraya geriledi. Patlıcan fiyatı 1,90 liradan 1 liraya, kabak 1,10 liradan 80 kuruşa, salatalık ise 1 lirada 70 kuruşa indi.

Haldeki fiyat indirimi Antalya Muratpaşa'da kurulan Salı Pazarı'nda da hissediliyor. Vatandaşlar ucuza meyve sebze alırken, stok yapan pazarcı esnafı ise sürpriz gelişmeden şikâyetci. Kısa süre önce halden 1 buçuk liraya nar alan pazarcı Muzaffer Akdemir, fiyatların düşmesiyle elindeki malları zararına satmak zorunda kaldığını söyledi.

ÜRETİCİ KORKUDAN KONUŞAMIYOR

Öte yandan Türkiye ile Rusya arasında yaşanan gerilim üreticiyi de vurdu. Antalya'da Rus pazarına mal üreten irili ufaklı birçok firma konu ile ilgili açıklama yapmaktan kaçınırken üreticiler devlet baskısından dolayı konuşmak istemediklerini dile getirdi.

Adının yayınlanmasını istemeyen üretici, insanların çok korktuğunu hemen hemen her gün bir firmaya el konulduğunu, bu gerekçe ile konuşmak istemediğini söyledi. 'Şirketlerin içine dalıyorlar' diyen üretici, devlet baskısından korkulduğunu, herkesin sıkıntısını dile getirdiğini, ancak hiç kimsenin kimliklerini belli etmek istemediğini vurguladı.

Adını vermek istemeyen ve dış pazara mal gönderen bir diğer üretici ise sıkıntıların anlatılması üzerine Rusya'nın daha çok baskı yaptığını bu sebeple Ankara'dan kendilerine açıklama yapmamaları konusunda uyarı geldiğini ifade etti.