Rusya’dan bekleniyordu, İran yaptı

144

Türkiye'nin Rusya'dan sonra en fazla doğalgaz aldığı İran Türkiye'ye verdiği doğalgazı yaklaşık yüzde 60 oranında düşürmesi tartışmaya sebep oldu.

İran'dan günlük 30 milyon metreküp doğalgaz alınırken, kesintiyle birlikte rakam 15 milyon metreküp sevilerine düştü. İran, kesintiye havaların soğumasını gerekçe gösterirken, Enerji Yönetimi kaynaklarının bu açıklamanın gerçeği yansıtmadığı bilgisini verdi. Nedeni, İran'da henüz aşırı soğuklar başlamadı.

Öte yandan İran, her kış Türkiye'ye verdiği doğalgazı azaltıyordu. Doğan gaz açığı ise Rusya'dan karşılanıyordu. Rusya bu yıl ilave 3 milyar gaz vermeyeceğini açıkladı. Türkiye de havaların sıcak gitmesi, muhtemel Enerji krizini şimdilik engelledi.

Enerji Yönetimi de ilk tedbir olarak çift yakıtla çalışan doğalgaz santrallerine ikincil yakıta geçme (Fuel oil, motorin) talimatı verdi.

Öte yandan Azeri gazıyla İran doğalgazı, Türkiye topraklarında birleşerek aynı boru hattından ulusal şebekeye veriliyor. Tüketimin az olması nedeniyle Doğu bölgelerindeki açık şimdilik Azeri gazıyla karşılanıyor.

Reuters'a bilgi veren bir enerji yetkilisi, "BOTAŞ'ın bazı santrallerde gaz çekiş miktarını yüzde 50 sınırlaması soğuk hava nedeniyle artan talep artışından kaynaklanıyor, tedbiren bu karar alındı. Hava şartlarının daha da ağırlaşması ihtimaline karşı hazırlık yapılıyor" dedi.

İran'dan teknik nedenlerle doğalgaz akışının dün kısa süre azaldığını kaydeden aynı yetkili, "Şu anda İran dahil Türkiye'ye gaz akışında herhangi bir sorun yok" dedi.