Çelik: Üçüncü ülkeler üzerinden Rusya'ya mal satmaya devam ediyoruz

551

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Rusya'nın Türkiye'ye karşı uyguladığı yasaklamaların hukuki olmadığını, yasaklanan ürünlerin Rusya'ya üçüncü ülkeler üzerinden girmeye devam ettiğini söyledi.

Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği ile Koop-İş Sendikası arasında imzalanan toplu iş sözleşmesi töreninin ardından, basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Çelik, bir gazetecinin, "Türkiye ve Rusya arasında, gıda konusundaki kriz hala aşılamadı mı?" sorusu üzerine, tarımsal ürün olarak brokoli, karnabahar ve kesme çiçeğe geçen hafta serbesti getirildiğini hatırlattı, böylece 8 ürünün serbest kaldığını, ancak 13 üründe yasağın devam ettiğini söyledi.

Bunun bir anlamı olamadığını dile getiren Çelik, "Dünya Ticaret Örgütü ve genel kurallar çerçevesinde, böyle bir yasaklama söz konusu olamaz. Bu yasaklamalar hukuki değil. Ayrıca Türkiye, bu ürünleri yine satmaya devam ediyor. Bu ürünler Rusya pazarına da giriyor ama 3. ülkelerden giriyor. Biz geçmişte 1 sattığımız bazı ülkelerde, şimdi 10 domates sattığımızı görüyoruz ve bu birim direkt Rusya'ya ulaşıyor. Rus piyasasının ihtiyaç duyduğu bu ürünler, normalleşme süreci de artık tamamlandığına göre, eskiden olduğu gibi direkt olarak aynen devam etsin. Fakat 13 üründe henüz bu gerçekleşmiş değil" diye konuştu.

"YAŞANAN KRİZDE RUS ÇİFTÇİSİNİN DE TÜRK ÇİFTÇİSİNİN DE BİR KABAHATİ YOK"

Çelik, yaşanan krizde iki ülke çiftçisinin de kabahati olmadığını söyledi. Toplumda en zahmetli ve gelir düzeyi düşük olan çiftçilere, bedel ödetmenin doğru olmadığını vurgulayan Çelik, Türkiye'nin Rusya'dan 2 milyar doların üzerinde, Rusya'nın Türkiye'den 1 milyar dolarlık ithalat gerçekleştirdiğini kaydetti. Türkiye'nin Rusya'dan buğday ve hububat olmak üzere ciddi oranda ithalatı olduğuna değinen Çelik, "Bizim sattıklarımız ise meyve ve sebzeler. Bunun artık iki ülke arasında mesele olmaması gerektiğini söylüyoruz.

“RUSYA’NIN BU 13 ÜRÜNE KISITLAMAYI KALDIRMASINI BEKLİYORUZ”

Son günlerde Ekonomi Bakanlığımızın dahilde işleme rejimi çerçevesinde yayınladığı bazı kararlar, tamamen ithalat ve ihracatçıların talepleri doğrultusunda şekil alıyor. Bu konuda bir yanlış anlaşılma var, bizim Rus ürünleriyle ilgili bir kısıtlama getirmemiz söz konusu değil. Böyle bir bakış açısı içinde değiliz. Bir an önce Rusya'nın 13 ürüne getirdiği kısıtlamayı, kaldırmasını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Selim Saygıner, Moskova, Haberrus